Αυτά παθαίνεις…

Όταν στην πρεμιέρα του Euro 2012 U-19 «κοιμάσαι» για μια ώρα και «ξυπνάς» αργά, τρέχεις να μαζέψεις ότι έχει συμβεί! Έτσι και η εθνική ομάδα Νέων της Αγγλίας που «πέταξε» ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και κάτι παραπάνω στο πρώτο ματς της διοργάνωσης απέναντι στους Κροάτες, αλλά πήρε τον βαθμό με το 1-1.

Οι ποδοσφαιριστές του Νόελ Μπλέικ εμφανίστηκαν… αγνώριστοι στον αγωνιστικό χώρο, με αδυναμία ακόμη και να αλλάξουν μεταξύ τους πάσες, κάτι που έχριζε διόρθωσης από τον ομοσπονδιακό προπονητή των «τριών λιονταριών».

Έπειτα από έναν έντονο μονόλογο στα αποδυτήρια κατά την ανάπαυλα της αναμέτρησης και νέες οδηγίες, οι Άγγλοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Πάβιτσιτς από το 56ο λεπτό, ισοφάρισαν άμεσα με τον Τσαλόμπα (60’) και κυριάρχησαν μέχρι τέλους, χωρίς όμως να πετύχουν και το δεύτερο γκολ με το οποίο θα έπαιρναν τη νίκη.