Γιατί έτσι του αρέσει!

Τη μια βαριέται να προπονηθεί και την άλλη… στέλνει μόνος του την Ιταλία στον μεγάλο τελικό του Euro 2012! Ο Μάριο Μπαλοτέλι με δύο γκολ έγραψε το τελικό 2-1 επί της Γερμανίας στον δεύτερο ημιτελικό και έστειλε τη «σκουάντρα ατζούρα» να αντιμετωπίσει την Ισπανία, την 1η Ιουλίου, με φόντο το βαρύτιμο τρόπαιο!

Ο διεθνής φορ της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με ωραία κεφαλιά από τη μικρή περιοχή των «πάντσερ», για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της Ιταλίας με δυνατό δεξί σουτ στο 36’!

Οι Γερμανοί, με το ξεκίνημα της επανάληψης, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν τους Ιταλούς, αλλά κινδύνευσαν με… διασυρμό, αφού ξέχασαν ότι έπρεπε να έχουν ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση. Αφού οι παίκτες του Πραντέλι δεν τιμώρησαν την ομάδα του Λεβ σε κάποια από τις πολλές αντεπιθέσεις των τελευταίων λεπτών, ο Εζίλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 92΄έγραψε το τελικό 2-1.