Ισόπαλο το ντέρμπι

Όταν… «ξύπνησαν», έκαναν το ματς «ροντέο» και το ολοκλήρωσαν στο 1-1! Ισπανία και Ιταλία πήραν μονάχα έναν βαθμό από τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Euro 2012.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, χρησιμοποιώντας τα πρώτα 45 λεπτά για να… σκεφτούν τρόπους με τους οποίους θα δημιουργούσαν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Στην επανάληψη, πέρασαν από τη θεωρία στην πράξη και πρώτος ο Μπαλοτέλι με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθυστερώντας αδικαιολόγητα να σουτάρει έχοντας βρεθεί απέναντι από τον Κασίγιας! Ο Ντι Νατάλε άνοιξε το σκορ για τη «σκουάντρα ατζούρα» στο 61’, για να έρθει απάντηση από τους Ισπανούς τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Σίλβα με εκπληκτική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Φάμπρεγας που με πλασέ νίκησε τον Μπουφόν για το τελικό 1-1. Δύο σπουδαίες ευκαιρίες έχασε ο Φερνάντο Τόρες στο τελευταίο δεκάλεπτο.