Ο Αρτέτα έκανε ό,τι και κάθε φίλος της Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά: Μία απόλυτα ειλικρινής… δήλωση!

Τρομερή δήλωση του Μικέλ Αρτέτα, μερικά λεπτά μετά τη νίκη της Άρσεναλ επί της Τότεναμ εκτός έδρας.

Ενθουσιασμένος και τρομερά ικανοποιημένος ήταν ο Μικέλ Αρτέτα μετά το φινάλε της αναμέτρησης της Άρσεναλ με την Τότεναμ, με τους «κανονιέρηδες» να κερδίζουν για δεύτερη, διαδοχική σεζόν την «αιώνια» αντίπαλό τους.

Επικρατούσαν με 3-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους, αγχώθηκαν πολύ στο φινάλε, όταν ο Χέουνγκ Μιν Σον μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που έκανε ο Ντέκλαν Ράις, αλλά άντεξαν.

Και με το σφύριγμα της λήξης, αυτομάτως ο Μικέλ Αρτέτα γνώριζε πως έφτασε τις 100 νίκες στην Premier League. Κλήθηκε να το σχολιάσει, προτίμησε να σταθεί στην εμφάνιση της ομάδας του και ρωτήθηκε για τον τρόπο με τον οποίο βίωσε τα τελευταία λεπτά.

Η απάντησή του; Αφοπλιστική. «Πώς πέρασαν τα τελευταία λεπτά; Προσευχόμουν!»