Έρικ, αυτό είναι επιτυχία; Χρειάστηκε άγχος, 120 λεπτά και πέναλτι για να περάσει η Γιουνάιτεντ την Κόβεντρι! (vids)

Είναι αδιανόητο αυτό που έχει συμβεί στον ημιτελικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Κόβεντρι. Τι μπορεί να σχολιάσει κανείς… Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικρατούσαν με 3-0, «αυτοκτόνησαν», το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και η Κόβεντρι, που ούτως ή άλλως αξίζει συγχαρητήρια, βρέθηκε ένα… πέναλτι μακριά από την πρόκριση. Άντεξαν οι «κόκκινοι διάβολοι», θα βρεθούν στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσουν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν τη Μάντσεστερ Σίτι!

Ήταν υποχρεωμένη να κερδίσει την Κόβεντρι. Δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Wembley». Ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, μόνο το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ είχε να χάσει πράγματα, σε περίπτωση αποτυχίας.

Άπαντες το γνώριζαν, αλλά οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν κυρίαρχοι από την αρχή μέχρι το 70ο λεπτό. Δεν τους κατέβαλλε το άγχος σε αυτό το διάστημα, πίεσαν, προσπάθησαν και δεν επηρεάστηκαν από τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα λόγω των πολλών απουσιών. Μετά φυσικά έγινε το… αδιανόητο. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή!

Μέχρι και το 20ο λεπτό της συνάντησης, η Γιουνάιτεντ είχε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις, αλλά δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Κυκλοφορούσε την μπάλα στο 75% και πέντε λεπτά αργότερα, ανταμείφθηκε για τη λογική της.

Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ ήταν και πάλι εκεί. Πήρε την μπάλα άψογα εντός περιοχής από τον Νταλότ, σκόραρε από κοντά και έγινε ο πρώτος Σκωτσέζος που βρίσκει δίχτυα σε αυτό το γήπεδο για τη Γιουνάιτεντ, μετά τον Μπράιαν ΜακΚλερ, τον Μάιο του 1994, απέναντι στην Τσέλσι.

Οι βάσεις πρόκρισης είχαν μπει και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διεύρυνε το προβάδισμά της, στην τελευταία φάση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε το τρίτο κόρνερ της ομάδας του, ο Μαγκουάιρ το μετουσίωσε σε γκολ και το 3ο του στη φετινή σεζόν, κάθε ένα σε διαφορετική διοργάνωση, ήταν γεγονός.

Δεν απείλησε διόλου η Κόβεντρι, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική προσπάθεια και η αναμέτρηση έμοιαζε πως θα κυλήσει στο ίδιο μοτίβο, και στο δεύτερο ημίχρονο.

Πόσω δε μάλλον από την στιγμή που έλαβε χώρα και το 3-0 από τον Μπρούνο Φερνάντες, με τη συμπλήρωση μίας ώρας, έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και σουτ που βρήκε σε πόδια παικτών της Κόβεντρι.

Και ενώ μία ομάδα μικρότερης κατηγορίας εκεί θα… πέθαινε, η Κόβεντρι όχι απλά άντεξε, αλλά… αναστήθηκε. Μείωσε με το 6ο γκολ του στο φετινό FA Cup ο Σιμς, έκανε το 3-2 ο Ο’Χέιρ στο 79’, με κόντρα.

Και φτάσαμε στο 93’ για να γίνει το απίθανο. Πέναλτι ο Μπισάκα, γκολ ο Ράιτ και το 3-3 είναι γεγονός, με τον απίθανο αυτόν ημιτελικό να οδηγείται στην παράταση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα έπρεπε να σκοράρει, το «κάζο» θα ήταν τεράστιο και ο Μπρούνο Φερνάντες έφτασε μία «ανάσα» από το 4-3, όταν σούταρε στο 94’, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Και σε αυτό είχε απάντηση η Κόβεντρι, με τον Σιμς στο 115' να στέλνει την μπάλα επίσης στο οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα, που ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα και δεν επέτρεψε την ολική ανατροπή.

Οδηγηθήκαμε στα πέναλτι, ο Καζεμίρο αστόχησε, αλλά ο Ονάνα έκανε τη δουλειά του. Έπιασε ένα, ένα πήγε άουτ και με 4-2, η Γιουνάιτεντ θα συναντήσει τελικά τη Σίτι στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας!