«Πόσοι έχουν περάσει έτσι τον Ρόδρι;» Απίθανος Πάλμερ, «αγγίζει» το 1-0 ξανά η Τσέλσι με τη Σίτι! (vid)

Έχει αδιαμφισβήτητα τις πιο κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού του Κυπέλλου Αγγλίας με τη Μάντσεστερ Σίτι η Τσέλσι. Πέραν αυτής του Τζάκσον, έκανε ακόμη μία την εμφάνισή της, με τον Κόουλ Πάλμερ να «αδειάζει’ τον Ρόδρι, αλλά να μην σκοράρει!

Πρόκειται σαφώς για έναν εκ των κορυφαίων, αν όχι τον καλύτερο μέσο στην φετινή Premier League. Ουδείς αναντικατάστατος, αλλά το πόσο σημαντικός είναι ο Ρόδρι για τη Μάντσεστερ Σίτι, είναι το δίχως άλλο προφανές.

Ναι, οι «πολίτες» δεν χάνουν με αυτόν, ναι, οι αντοχές του είναι εκπληκτικές, αλλά στο τέλος της ημέρας είναι γήινος. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα τον ξεκούρασε την προηγούμενη εβδομάδα, τον χρειάστηκε για 120 λεπτά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, τον έβαλε βασικό και απέναντι στην Τσέλσι.

Και στο 37ο λεπτό, ο Ισπανός δικαιώθηκε για το ότι είναι κουρασμένος. Φάνηκε πολύ σε μία στιγμή του με αντίπαλο τον Κόουλ Πάλμερ, ο οποίος τον ξεπέρασε πανεύκολα, πλάσαρε, αλλά ο Ορτέγκα έδιωξε!