Λίβερπουλ, η κατάρρευση: Τεράστιο «διπλό» της Πάλας στο «Άνφιλντ», μήπως χάθηκε ένα… πρωτάθλημα; (vids)

Η Κρίσταλ Πάλας της «έκοψε» το πρωτάθλημα; Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε στο «Άνφιλντ» μετά από επτά χρόνια και η Λίβερπουλ μένει στην 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι! Τεράστιο αποτέλεσμα για τους «αετούς», η απόλυτη κατάρρευση για τους «κόκκινους», που ενδεχομένως μέσα σε τρεις ημέρες, να βρίσκονται εκτός δύο στόχων. Απογοητευμένος ο Γιούργκεν Κλοπ με το τελικό 1-0, δεν εξαρτάται πλέον από τη Λίβερπουλ η υπόθεση «πρωτάθλημα»!

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η Λίβερπουλ αντιμετώπιζε την Κρίσταλ Πάλας στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League. Συναντούσε μία ομάδα που προερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες, η οποία είχε δεχθεί πέντε γκολ στα τελευταία 180 λεπτά που είχε δώσει.

Ναι, οι «αετοί» ήταν ξεκούραστοι, καθώς δεν είχαν παίξει εδώ και οκτώ ημέρες, αλλά η Λίβερπουλ ήταν υποχρεωμένη να βγάλει αντίδραση, μετά την «βαριά» ήττα με 3-0 από την Αταλάντα. Αυτό είχε υποσχεθεί ο Γιούργκεν Κλοπ, αυτό θα έπρεπε να κάνουν οι «κόκκινοι», που παρατάχθηκαν με τον Άλισον και τον Κονατέ στη σύνθεσή τους, αλλά και τον Κώστα Τσιμίκα εκτός αποστολής.

Το ματς έλαβε χώρα στο «Άνφιλντ», μία ημέρα πριν τη «μαύρη ημέρα» του Χίλσμπορο. Το κλίμα συναισθηματικά φορτισμένοι, όλα έδειχναν πως η Λίβερπουλ θα μπει στο γήπεδο με το «μαχαίρι στα δόντια». Η Premier League όμως, δεν επιδέχεται προβλέψεις. Και η Κρίσταλ Πάλας απέδειξε τον λόγο.

Απείλησε δις στα πρώτα 44 δευτερόλεπτα, δεν ανησύχησε από το γκολ του Νούνιες στο 8ο λεπτό και πήρε δικαίως το προβάδισμα στο 14’, μετά από υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας. Ο Έζε σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του κόντρα στη Λίβερπουλ, ο Μπράντλεϊ εκτέθηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα από τον Μίτσελ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε μία απίθανη φάση στο 18ο λεπτό. Το γλίστρημα του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και το πλασέ του Ματετά πάνω από τον Άλισον, με τον Ρόμπερτσον να σώζει την ομάδα του πάνω στην γραμμή.

Η Λίβερπουλ ήταν κακή και αγχωμένη, αλλά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στην πρώτη καλή της στιγμή στο ματς. Την είχε ο Έντο στο 27ο λεπτό, με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι, ενώ 120 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Χέντερσον σταμάτησε εντυπωσιακά ένα ωραίο γυριστό του Λουίς Ντίας.

Στο 34’ έμελλε να πραγματοποιήσει και την πρώτη του τελική προσπάθεια ο Μοχάμεντ Σαλάχ, με το σουτ του Αιγύπτιου να αποκρούεται από τον γκολκίπερ της Πάλας, ενώ η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, άνηκε στους φιλοξενούμενους και στο… κεφάλι του Ματετά.

Το 1-0 διατηρήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου και ο Γιούργκεν Κλοπ έφυγε… τρέχοντας για τα αποδυτήρια. Αλλαγή άμεσα; Ναι, με τον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ να παίρνει την θέση του Έντο και τη Λίβερπουλ να γίνεται άμεσα πιο επιθετική.

Παρόλα αυτά, ρυθμός δεν υπήρχε, με τον Μπράντλεϊ να τραυματίζεται στο 46ο λεπτό και τον Αλεξάντερ Άρνολντ να παίρνει την θέση του, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση. Έμοιαζε αυτή ως μία στιγμή που μπορεί να αλλάξει τη ροή της συνάντησης, αλλά μέχρι και το 52’, η Πάλας είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Γουόρτον να βρίσκει πάνω στον Ματετά.

Στο 55ο λεπτό, ήταν η στιγμή του Ντάργουιν Νούνιες να σουτάρει, «σημαδεύοντας» τον Χέντερσον από τα… δύο μέτρα.  Το 1-0 έμενε, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να προβεί ξανά σε αλλαγές, έβγαλε τον Ουρουγουανό και τον Ντίας, επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Ζότα, «παρέα» με τον Χάκπο.

Αυτομάτως, η Λίβερπουλ έγινε πιο επικίνδυνη, με τον Άντερσεν να αποτελεί τον κορυφαίο παίκτη των «αετών» και τον Κλάιν να γίνεται… ήρωας για αυτούς στο 72’, όταν σταμάτησε το πλασέ του Ζότα, που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα με άπαντες εξουδετερωμένους.

Για να φτάσουμε στο δίλεπτο 72’-74’! Πρώτα απείλησε η Κρίσταλ Πάλας, εν συνεχεία η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στο 73ο λεπτό, ο Ματετά είδε τον Άντερσεν να του «στρώνει» την μπάλα και βρέθηκε στη μικρή περιοχή.

Σούταρε, αλλά ο Άλισον προέβη σε μία από τις αποκρούσεις της χρονιάς, διατηρώντας το 1-0, με το δεξί του χέρι.

Η Πάλας κέρδισε κόρνερ, έχασε την μπάλα και ο Τζόουνς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ. Μόνος του απέναντι από τον Ντιν Χέντερσον. Έστειλε την μπάλα άουτ και το πιο «τρελό» λεπτό της σεζόν, δεν είχε γκολ!

Και αφού χάθηκε και αυτό, δεν υπήρχε επιστροφή, με τον Χέντερσον και τον Μίτσελ να έχουν δύο ακόμη σπουδαίες επεμβάσεις. Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε τη Λίβερπουλ μέσα στο «Άνφιλντ», επτά χρόνια μετά, οι «κόκκινοι» μένουν 3οι, κάτω από τη Σίτι και πιθανώς, στο -3 από την Άρσεναλ, με μειονέκτημα – αυτή την στιγμή – και στη διαφορά τερμάτων!