Τι ματς, τι ανατροπές, τι ζευγάρι: Φοβερό 3-3 της Σίτι με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και όλα ανοιχτά! (vid)

Ό,τι κι αν γίνει πια, εμείς απλά ευχαριστούμε αυτά τα δυο τεράστια κλαμπ για το υπερθέαμα! Ρεάλ και Σίτι στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ σταμάτησαν στο 3-3 με δυο απίστευτες ανατροπές στο σκορ, αδιανόητα γκολ και με μπόλικη ποδοσφαιρική τρέλα στο χορτάρι του «Μπερναμπέου»! Οι τρεμπλούχοι απέφυγαν γι' ακόμα μια φορά την ήττα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ σε ματς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, έφτασε στα 28 σερί εντός έδρας παιχνίδια αήττητη η «βασίλισσα». Όλα για όλα πλέον στη ρεβάνς του «Etihad» που προμηνύεται εξίσου μαγική!

Όσοι περιμένατε και περιμέναμε να δούμε δυο προσεκτικές ομάδες με προτεραιότητα στην άμυνα, διαψευστήκαμε παντελώς, αλλά έγινε πανηγυρικά αυτό. Ένας τέτοιος προημιτελικός Τσάμπιονς Λιγκ να ξεκινά με γκολ στα 108 δευτερόλεπτα και να έχει συνολικά τρία τέρματα στα πρώτα 14' είναι ευλογία για έναν φίλο του ποδοσφαίρου.

Προτού, λοιπόν, συμπληρωθούν δυο λεπτά ποδοσφαίρου, ο πανούργος και πανέξυπνος Μπερνάρντο Σίλβα είδε τον Λούνιν εκτός θέσης να περιμένει ένα γέμισμα προς την περιοχή του από στατική φάση και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση τον πρόλαβε και έγραψε το 1-0!

Το «Μπερναμπέου» που είχε γίνει όσο πιο εχθρικό μπορούσε για τη Σίτι, «πάγωσε» για μερικά λεπτά, ωστόσο, η Ρεάλ του Αντσελότι ξέρει από κακοτοπιές και κατάφερε να ξεφύγει απ' αυτές εν ριπή οφθαλμού!

Στο 12' ένα μακρινό σουτ του Καμαβινγκά κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, ενώ, στο 14' ο Ροντρίγκο έφυγε μόνος από αριστερά, ο Ακάντζι τον πρόλαβε για να τον πιέσει, αλλά ο φορ της Ρεάλ έκανε το τελείμα κάτω απ' τα πόδια του Ορτέγκα για την απόλυτη ανατροπή!

Ο τρελός ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς έκανε τον προημιτελικό εξαιρετικό, αλλά ήταν και λογικό κάποια στιγμή να επέλθει μια ηρεμία. Σε αυτό, βέβαια, ο Ροντρίγκο συνέχισε να έχει ενστάσεις, αφού ήταν τρομερά απειλητικός για την εστία της Σίτι. Η Ρεάλ το έκανε να μοιάζει πολύ εύκολο και φάνηκε από την εξέλιξη του πρώτου μέρους πως το γκολ του Μπερνάρντο ήταν απλά μια έμπνευση της στιγμής και τίποτα περισσότερο για τους «πολίτες» που είχαν πρόβλημα...

Ο Πεπ τοποθέτησε τον Μπερνάρντο κεντρικά και άφησε τον Φόντεν να πάρει χώρους από τα πλάγια στο δεύτερο ημίχρονο. Ήξερε πως αν η Ρεάλ έβρισκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα τα πράγματα θα γίνονταν σχεδόν ακατόρθωτα και φυσικά έπρεπε να ψάξει η δική του ομάδα την απάντηση στην ανατροπή που είχε υποστεί. Στις δυο προηγούμενες φορές στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ που η Σίτι πήγε στ' αποδυτήρια στην ανάπαυλα ούσα πίσω στο σκορ, είχε γυρίσει την κατάσταση και είχε πάρει νίκη.

Οι Ροντρίγκο και Βινίσιους ασφαλώς προκαλούσαν έντονη ανησυχία στον Γκουαρδιόλα και η Ρεαλ δεν σταματούσε να βγαίνει μπροστά, τη στιγμή που οι «πολίτες» έπρεπε ν' αρχίσουν να παίρνουν ρίσκα στις ενέργειές τους. Κι αυτά τα ρίσκα τα πήραν οι «γαλάζιοι» του Μάντσεστερ και τους βγήκαν σε καλό! Στο 66' ο Φόντεν με αριστερό «κεραυνό» από τα όρια της περιοχής νίκησε τον Λούνιν για το 2-2 και στο 71' ο Γιόσκο Γκβάρντιολ με παρόμοιο τρόπο θα σημείωνε τη δεύτερη ανατροπή στο ματς! Ο Γκρίλις του άφησε την μπάλα από αριστερά, ο Κροάτης έκλινε κεντρικά, έφερε στο δεξί κι έκανε τρομερό σουτ για το 3-2 των «πολιτών»!

Η μαγεία του Τσάμπιονς Λιγκ είχε να προσφέρει ακόμα ένα highlight και ο Φέντε Βαλβέρδε με μονοκόματο σουτ από το γέμισμα του Βινίσιους έγραψε στο 79' το τελικό 3-3 σε έναν προημιτελικό που μας άφησε με γουρλωμένα μάτια και με ανεβασμένους παλμούς από τη δράση και την εξέλιξη της αναμέτρησης!