Θεέ μου, τι ντέρμπι: Τρία γκολ από το 86' και μετά, ισόπαλο 3-3 το μαγικό Old firm! (vid)

Φοβερό παιχνίδι, φοβερή ατμόσφαιρα, απίστευτη εξέλιξη στα τελευταία λεπτά, αφήνοντας τους οπαδούς δίχως ανάσα να μην γνωρίζουν τι άλλο να περιμένουν να συμβεί μπροστά στα μάτια τους! Ρέιντζερς και Σέλτικ με ένα ασύλληπτο φινάλε στο τρίτο φετινό old firm, ολοκλήρωσαν τη μονομαχία τους στο ισόπαλο 3-3, με τους «διαμαρτυρόμενους» να ισοφαρίζουν στο 90' + 3'.

Το «Άιμπροξ» ήταν ήσυχο και ίσως εκνευρισμένο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, πήρε... φωτιά στο δεύτερο μέρος, «πάγωσε» για λίγο ξανά στα τελευταία λεπτά, αλλά το φινάλε είχε νέο ξέσπασμα και μια πολύ μεγάλη τρέλα σε ακόμα σπουδαίο old firm.

Η Σέλτικ θα μπορούσε να έχει βρεθεί προσωρινά στο +4 στην κορυφή με ματς περισσότερο από τη μεγάλη της αντίπαλο, αλλά παραμένει μόλις στο +1 μετά και από το τρομερό, Κυριακάτικο μεσημέρι στο «Άιμπροξ».

Οι «καθολικοί» προηγήθηκαν μόλις έπειτα από 21 δευτερόλεπτα αγώνα, αφού η προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας από τον Ταβερνιέρ κόντραρε στον Μαέντα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι θα έκαναν ακόμα πιο ψυχρή την ατμόσφαιρα στο γήπεδο όταν στο 34' ο Ο'Ράιλι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-0 για το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν και η Ρέιντζερς έδωσε την αφορμή στον κόσμο της για να πιστέψει στην επαναφορά και να βοηθήσει με την ώθηση από τις εξέδρες.

Ο Ταβερνιέρ με πέναλτι στο 55' μείωσε, ο Ντεσέρ λίγο αργότερα πίστεψε πως ισοφάρισε, με τον VAR να υποδεικνύει επιθετικό φάουλ στη φάση και να μη μετρά το γκολ, όμως, οι «διαμαρτυρόμενοι» είχαν πλέον βάλει... το νερό στ' αυλάκι.

Το «Άιμπροξ» είχε ξεσηκωθεί και στο 86' ο Σίμα από το «ριμπάουντ» σε προσπάθεια του Ματόντο και ένα λάθος του ΜακΓκρέγκορ ισοφάρισε σε 2-2!

Αυτό το σκορ θα ίσχυε μόλις για 71 δευτερόλεπτα, αφού στην απέναντι περιοχή ο Άιντα με ωραία διαγώνια κίνηση και τελείωμα έβαλε ξανά μπροστά τη Σέλτικ στο 87ο λεπτό!

Τα συναισθήματα θα διαφοροποιούνταν ξανά μέσα σε ελάχιστα λεπτά, με τη Ρέιντζερς στο 90' + 3' να φτάνει στο τελικό 3-3 με τον «κεραυνό» του Ματόντο από πλάγια αριστερά!

Με το σκορ αυτό το σύνολο του Κλεμάν παραμένει στο -1 από την κορυφή κι έχει ένα ματς λιγότερο, παίζοντας με την Νταντί, την Τετάρτη.