Η Πρέμιερ χαίρεται γι' αυτή τη Λούτον, πολύτιμο «τρίποντο» για Έβερτον, άφησε ορθάνοιχτη την 4άδα η Βίλα! (vid)

Τι ομάδα, τι πείσμα, τι επιμονή. Και τι θαυμασμό που προκαλεί όλη αυτή η προσπάθεια της φετινής Λούτον. Ακόμα έχει αρκετό δρόμο να διανύσει, αλλά θα το κάνει με όλες τις δυνάμεις της. Όσες, δηλαδή, επιστράτευσε για την ανατροπή και το φοβερό 2-1 στο 90' απέναντι στην Μπόρνμουθ! Η Έβερτον πήρε «τρίποντο» έπειτα από περίπου τρεις μήνες και με το 1-0 επί της Μπέρνλι έκανε σημαντικό βήμα προς τη σωτηρία. Χαμογέλασε η Τότεναμ για την 4άδα με το 3-3 της Βίλα απέναντι στην Μπρέντφορντ. Ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ στο «Μολινό», με «διπλό» πέρασε η Νιούκαστλ από το «Craven Cottage».

Λούτον – Μπόρνμουθ 2-1

Η Μπόρνμουθ είχε την υπεροχή, επιχείρησε να τη μετουσιώσει σε γκολ απέναντι στη Λούτον, αλλά στο πρώτο ημίχρονο αυτό ήταν μάταιο. Βέβαια, ουδείς από τους δύο τερματοφύλακες έκανε κάποια επέμβαση στα πρώτα 45', ωστόσο, εκείνος των νεοφώτιστων είδε δυο φορές την μπάλα να σταματάει στα δοκάρια του.

Αρχικά από τον Ταβερνίερ στο 12ο λεπτό και έπειτα από τον Κλάιφερτ στο 16' από τον Κλάιφερτ. Αυτοί οι δύο, άλλωστε, ήταν και οι πιο κινητικοί από πλευράς «cherries» στο ματς. Ό,τι δεν είχε καταφέρει στο πρώτο μέρος, η Μπόρνμουθ βρήκε τον τρόπο να το κάνει στο 52', με τον Ταβερνίερ να σουτάρει με το αριστερό χαμηλά και να γράφει το 1-0. Η Λούτον είχε δοκάρι με τον Κάρλτον Μόρις, με τον Ρομπ Έντουαρντς να κοιτάζει με μεγάλη αγωνία τη φάση.

Η ομάδα που φέτος έχει κερδίσει τη συμπάθεια όλων των φιλάθλων, θα έβρισκε τρόπο ν' απαντήσει στο γκολ που είχε δεχθεί. Άλλωστε, έχει τέτοια νοοτροπία που δεν αφήνει κανένα παιχνίδι μέχρι ν' ακούσει το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι. Στο 73' ο Τζόρνταν Κλαρκ επέμεινε, έφτασε στην περιοχή, ευνοήθηκε από κόντρα και σούταρε με δύναμη για το τελικό 1-1. Το Kenilworth Road θα ζούσε υπέροχες στιγμές όταν ο Κάρλτον Μόρις στο 90' θα έφερνε τούμπα όλο το ματς για το 2-1 από τη σέντρα του Γούντροου και θα έδειχνε πως η Λούτον θα τα βάλει με Θεούς και δαίμονες για να μην πέσει!

Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ 3-3

Η Βίλα εμφάνισε σημάδια κόπωσης μετά και το παιχνίδι που είχε παίξει την Τετάρτη απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι. Βέβαια, το θετικό για το σύνολο του Ουνάι Έμερι ήταν η επιστροφή του Όλι Γουότκινς στην επίθεση κι εκείνος θα πετύχαινε το 17ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα! Στο 36ο λεπτό από σέντρα του ΜακΓκιν, ο Άγγλος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Σα που δεν πρόλαβε να σταματήσει την μπάλα προτού εκείνη περάσει την τελική γραμμή. Το 1-0 με το οποίο η Βίλα πήγε στην ανάπαυλα στ' αποδυτήρια ήταν... ευλογία, όπως επίσης και το γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους.

Ο Ρότζερς στα 21 του πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην Πρέμιερ Λιγκ περίπου 40'' από τη σέντρα του δεύτερου ηιχρόνου για το 2-0 των «χωριατών». Βέβαια, η απροσεξία και η απίθανη ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων θα γκρέμιζε τα πάντα. Στο 59' θα επέτρεπε στην Μπρέντφορντ να μειώσει με τον Γιόργκενσεν σε 2-1. Μάλιστα, ο σκόρερ απέτυχε να κάνει το πλασέ και η μπάλα χτύπησε στο πόδι στήριξης για να καταλήξει στα δίχτυα!

Δευτερόλεπτα αργότερα, στο 60ο λεπτό, ξανά από αριστερά ξεκίνησε φάση για τους «bees», έγινε η σέντρα και ο Εμπουεμό έκανε το μονοκόματο τελείωμα για το 2-2! Η ομάδα του Τόμας Φρανκ πήρε τα πάνω της μετά την απροσδόκητη εξέλιξη με την ισοφάριση, με τη Βίλα να μοιάζει εντελώς σοκαρισμένη. Και αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπρέντφορντ για να φτάσει στην ολική ανατροπή στο 67', με τον Γιένσεν να στέλνει την μπάλα δεξιά στον Ρεγκιλόν κι εκείνος να σερβίρει για τον Γουισά και το 3-2! Απίθανα πράγματα από τους φιλοξενούμενους στο Μπέρμιγχαμ! Ο Όλι Γουότκινς θα φρόντιζε ώστε η ομάδα του ν' αποφύγει το μεγάλο κάζο, για τον τρόπο με τον οποίο έγινε αυτό το come-back και στο 80' πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους για να πάρει την κεφαλιά από σέντρα του Μπέιλι και να κάνει το 3-3.

Έβερτον – Μπέρνλι 1-0

Το «Γκούντισον Παρκ» ήταν ηλιόλουστο, ωστόσο, ο κόσμος της Έβερτον δεν έβρισκε αφορμές για να ξεσηκωθεί και να υπάρξει αυτή η βοηθητική μεταφορά ενέργειας από την εξέδρα προς τους παίκτες και τούμπαλιν στο κυνήγι των βαθμών. Η ομάδα του Κομπανί κατά διαστήματα έχτιζε μομέντουμ υπέρ της, ωστόσο, η γκάφα του Μιούριτς που καθυστέρησε πολύ να κάνει ένα βολέ στο 45'+1' επέτρεψε στον μέχρι εκείνο το σημείο άφαντο Κάλβερτ – Λιούιν, να του βάλει την κόντρα και να γράψει το 1-0 για τα «ζαχαρωτά».

Τα λάθη στα μετόπισθεν της Μπέρνλι «έκαψαν» γι' ακόμα μια φορά το σύνολο του Βινσέν Κομπανί, για να βγει και η 7η κόκκινη κάρτα για την ομάδα τη φετινή σεζόν, στο 67ο λεπτό. Ο Ο'Σέι έκανε λάθος, σταμάτησε όπως – όπως τον ΜακΝιλ για να μη σκοράρει και αποβλήθηκε! Η Έβερτον πλέον δεν είχε καμία δικαιολογία για να μην πάρει αυτό το ματς, όπως κι έγινε, με αυτή τη νίκη να είναι η πρώτη μετά από τα μέσα Ιανουαρίου!

Γουλβς – Γουέστ Χαμ 1-2

Είναι φανερό πως η Γουλβς από την στιγμή που έπεσε δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το τι συμβαίνει γύρω της, με άμεση συνέπεια να αντιμετωπίζει με μεγαλύτερη χαλαρότητα τα παιχνίδια της.

Άλλες φορές αυτό είναι πρόβλημα, σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όχι, αλλά στην προκειμένη, η ανατροπή της Γουέστ Χαμ μέσα στο «Μολινό» συνιστά μία τεράστια επιτυχία για το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγιες.

Οι «λύκοι» ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο 33ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Ο Έμερσον ανέτρεψε τον Αϊτνουρί, ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και ο Σαράμπια έκανε το 1-0.

Ωστόσο, η αντίδραση των «σφυριών» ήταν καταπληκτική, παρά το γεγονός πως είδαν γκολ τους να ακυρώνεται στο 65’, από τον Έμερσον που πήγε να εξιλεωθεί.

Ο Κίλμαν υπέπεσε σε πέναλτι και ο Πακετά ισοφάρισε με το τέταρτο γκολ του στην σεζόν. Η κορυφαία στιγμή του ματς ωστόσο, ήρθε στο 84’. Σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που ανεβάζει τη Γουέστ Χαμ στην 7η θέση και σε ισοβαθμία με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έστω και με δύο παιχνίδια περισσότερα!

Φούλαμ – Νιούκαστλ 0-1

Έμοιαζε να φοβάται αρκετά τη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα η Νιούκαστλ και η ομάδα του Έντι Χάου αποφάσισε να παραταχθεί αμυντικά στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Έπαιξε πίσω από την μπάλα, είδε την αντίπαλό της να φτάνει στο 66% κατοχή της μπάλας, είχε 13 ευκαιρίες και τέσσερις εντός εστίας τελικές προσπάθειες, αλλά δεν βρήκε γκολ.

Από ένα σημείο και έπειτα, οι «καρακάξες» ξεκίνησαν να το πιστεύουν. Είχαν σωθεί στο 39ο λεπτό από τη μεγάλη στιγμή του Μουνίζ, «ξεμύτισαν» στην επανάληψη και ανταμείφθηκαν για τη λογική τους.

Σκόραραν στο 75ο λεπτό με τον Σερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ, όμως στο 81΄ τίποτα μεμπτό είχε λάβει χώρα. Ο Γκιμαράες έκανε το 1-0, η Νιούκαστλ πανηγύρισε μία τεράστια νίκη και οι «καρακάξες» ανέβηκαν στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!