Ένα πρωτάθλημα... έπος: Η Λιντς αγχώθηκε, αλλά το «έσωσε» – Πέρασε τη Λέστερ, πώς είναι η βαθμολογία; (vids)

Επικό πρωτάθλημα. Αδιανόητη εξέλιξη. Πρώτη η Ίπσουιτς στο φινάλε της 39ης αγωνιστικής, έμεινε στο 2-2 η... αγχωμένη Λιντς με τη Γουότφορντ, στην 3η θέση η Λέστερ. «Παράνοια» στην Championship, πάμε για ένα «τρελό» φινάλε!

Να έχεις μία τεράστια ευκαιρία, την οποία στην έχει κάνει δώρο η ίδια η τέως πρωτοπόρος. Να βλέπεις τη Λέστερ να χάνει από την Μπρίστολ Σίτι, να γνωρίζεις πως η Ίπσουιτς την έχει προσπεράσει και να έχεις την στιγμή σου…

Να μπορείς να κερδίσεις την Γουότφορντ και να ανέβεις στην κορυφή της βαθμολογίας, για πρώτη φορά στο 2024. Και όχι μόνο αυτό. Να γνωρίζεις πως θα μείνεις εκεί τουλάχιστον μέχρι την Δευτέρα, ολοκληρώνοντας την 39η στροφή της Championship, ως η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας.

Και όμως, η Λιντς που δεν είχε χάσει σε ολόκληρο το 2024 σε επίπεδο πρωταθλήματος, βρέθηκε κοντά στην ήττα με 2-1 από την Γουότφορντ στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ», αλλά έσωσε την παρτίδα στο φινάλε. Το ακόμη πιο εντυπωσιακό; Το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν κερδίσει στο «σπίτι» τους, σε ολόκληρο το τρέχον ημερολογιακό έτος, στην Championship, αλλά απείχαν μόλις πέντε λεπτά!

Πώς όμως φτάσαμε στο τελικό 2-2: Τα «παγώνια» βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά δεν επηρεάστηκαν. Ισοφάρισαν μάλιστα με ένα εκπληκτικό γκολ του Σάμερβιλ στο 37’.

Και ενώ πίστευαν πως θα πάνε στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, στο 44’, αυτή την φορά από τον Ντένις.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε κυριάρχησε. Είχε δύο εντός εστίας τελικές προσπάθειες, έφτασε στο 80% κατοχή της μπάλας, εκτέλεσε τρία κόρνερ. Και ανταμείφθηκε για τη λογική της στο 85ο λεπτό με τον Γιόζεφ.

Έμεινε στην ισοπαλία σε αυτό το γήπεδο, για πρώτη φορά μετά το 2011 και έμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από τη Λέστερ. Μένει πρώτη και μόνη η Ίπσουιτς, στο +1 από τη Λιντς! Χαμός…