Ο Άγιαξ έκανε το φιλικό… επίσημο: Δέκα παίκτες πίσω από τη σέντρα και 2-0 απέναντι στη Λίβερπουλ!

Τρομερή τακτική προσήλωση από τον Άγιαξ στο φιλικό απέναντι στη Λίβερπουλ. Πήρε το προβάδισμα από νωρίς και έβαλε άπαντες πίσω από την μπάλα, προκειμένου να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια. Είχε δοκάρι ο Φερνάντο Τόρες, πιέζει η ομάδα του Σβεν Γκόραν Έρικσον, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο φινάλε.

Προηγούνται οι «θρύλοι» του Άγιαξ στο «Άνφιλντ» από το 2ο λεπτό και η Λίβερπουλ επιχείρησε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο να ισοφαρίσει.

Πίεσε πολύ, είχε δοκάρι με τον Φερνάντο Τόρες στο 16ο λεπτό, είδε τον Μάξι Ροντρίγκες να καταγράφει δύο μεγάλες στιγμές στο 22’ και το 26’, αλλά το 2-0 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Μουσάμπα να το διαμορφώνει.

Και αυτό διότι πέραν της… ατυχίας, η Λίβερπουλ του Σβεν Γκόραν Έρικσον είχε απέναντί της και έναν Άγιαξ που δεν δεχόταν να δεχθεί γκολ. Αυτό ανέδειξε άλλωστε και η τακτική που ακολούθησε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με 10 παίκτες να βρίσκονται πίσω από την σέντρα για να υπερασπιστούν το προβάδισμα!