«Όλοι με το Σαν Μαρίνο»: Η στιγμή της… 20ετίας, φαβορί για τη νίκη, με έξι λεπτά σε 12 χρόνια!

Έχει να κερδίσει 20 χρόνια το Σαν Μαρίνο, σε επίσημη και φιλική αναμέτρηση. Και για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα, παρουσιάζεται στις στοιχηματικές εταιρίες ως το φαβορί για να επικρατήσει. Η ώρα πλησιάζει, όλοι το στηρίζουν, έχει προηγηθεί στις δύο τελευταίες δεκαετίες, μόλις για έξι αγωνιστικά λεπτά!

Έχουν περάσει δύο δεκαετίες από την τελευταία φορά. Έχουν συμπληρωθεί 20 χρόνια κα 137 παιχνίδια, από την πιο πρόσφατη περίπτωση που το Σαν Μαρίνο επικράτησε, είτε σε επίσημο, είτε σε φιλικό παιχνίδι.

Είναι τόσο… τρελό όσο ακούγεται, με το Σαν Μαρίνο να έχει προηγηθεί από τότε σε οποιαδήποτε αναμέτρησή του, μόλις για έξι λεπτά! Απέναντι στη Μάλτα, το 2012, αλλά να μην διατηρεί το αποτέλεσμα.

Η πιο πρόσφατη νίκη του λοιπόν, ήρθε τον Απρίλιο του 2004 κόντρα στο Λίχτενσταϊν με 1-0. Ένα φάουλ από τον Ρομπέρτο Σέλβα ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα, με 700 φίλους των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν. Ναι, είναι σπουδαία στιγμή για αυτούς, καθώς αποτελούν την χαμηλότερη σε κατάταξη εθνική ομάδα στον κόσμο.

Μήπως όμως ήρθε η ώρα η παράδοση να σταματήσει; Διότι το Σαν Μαρίνο υποδέχεται τον Άγιο Χριστόφορο, σε φιλικό παιχνίδι που δίνει στο «σπίτι» του, κόντρα στην ομάδα της Καραϊβικής. Στις στοιχηματικές εταιρίες είναι φαβορί για να κερδίσει, με τον αντίπαλό του να προέρχεται από φιλική ήττα με 5-0 από τη Γουαδελούπη.

Και όπως αντιλαμβάνεστε, επειδή η πλειοψηφία του φίλαθλου ποδοσφαιρικού κοινού, συνηθίζει να στηρίζει τον… αδύναμο, άπαντες θέλουν και «ενισχύουν» με τα διαδικτυακά σχόλιά τους το Σαν Μαρίνο. Ζητούν τη νίκη, μεταξύ άλλων και οι Άγγλοι, και αναμένουν τη στιγμή της… 20ετίας!