Τεράστιο λάθος του Άκε, πέναλτι ο Έντερσον, ισοφαρίζει η Λίβερπουλ – Ζήτησαν κόκκινη οι γηπεδούχοι! (vid)

Η Λίβερπουλ είναι εδώ! Ισοφαρίζει στο 49ο λεπτό τη Μάντσεστερ Σίτι, χάρη σε πέναλτι που κέρδισε ο Νούνιες και εκτέλεσε εύστοχα ο ΜακΆλιστερ. Μεγάλο λάθος του Άκε, ζήτησε κόκκινη ο Φαν Ντάικ στον Έντερσον!

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Σίτι, εξαιτίας ενός λάθους, στο οποίο υπέπεσε ο Νέιθαν Άκε.

Ο Ντάργουιν Νούνιες μπήκε στην φάση στο 47ο λεπτό, ο Έντερσον τον «γκρέμισε» και το πέναλτι ήταν προφανές.

Ουδείς διαμαρτυρήθηκε, αλλά ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ ζητούσε επίμονα κόκκινη κάρτα από τον Μάικλ Όλιβερ. Εκείνος όμως, αρκέστηκε στην κίτρινη κάρτα, ο Έντερσον είχε χτυπήσει και αναμέναμε 120 δευτερόλεπτα, για να εκτελεστεί το πέναλτι.

Την ευθύνη ανέλαβε ο ΜακΆλιστερ, όπως και στην Πράγα, μετουσίωσε σε γκολ την ευκαιρία και το 1-1 στο ντέρμπι, είναι γεγονός!