Και τώρα, πρώτη η Άρσεναλ: Μεγάλο γκολ από τον Χάβερτς, όπως και στον πρώτο γύρο! (vids)

Έκανε τα εύκολα – δύσκολα, προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε εξαιτίας του Άαρον Ράμσντεϊλ και οδηγήθηκε σε ένα παιχνίδι «ροντέο», που έμοιαζε να μην την βολεύει. Είχε δοκάρι ο Ράις, είχε δύο «τρελές» επεμβάσεις ο γκολκίπερ της και εν τέλει, ήρθε ο Κάι Χάβερτς για να κρίνει το παιχνίδι. Τεράστια νίκη της Άρσεναλ επί της Μπρέντφορντ με 2-1, στην κορυφή οι «κανονιέρηδες»!

Δυσκολεύεται παραδοσιακά η Άρσεναλ απέναντι στην Μπρέντφορντ. Είναι κάτι που γνωρίζουμε. Δεν ήταν τυχαίο το 1-1 πέρυσι, αλλά ούτε και το γεγονός πως οι «κανονιέρηδες» χρειάστηκαν ένα γκολ στο 90ο λεπτό από τον Κάι Χάβερτς, προκειμένου να κερδίσουν στο «Κομιούνιτι», στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Τόμας Φρανκ αναμενόταν να κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Να μείνει πίσω από την μπάλα, να αμυνθεί εντός περιοχής με πολλούς ποδοσφαιριστές και να αναμένει την στιγμή της, πετώντας την μπάλα μπροστά στον Τόνεϊ και τον Γουϊσά.

Κάπως έτσι, εξελίχθηκε πράγματι το πρώτο μέρος, με το 1-1 ωστόσο να διαμορφώνεται από δύο ιδιαίτερες στιγμές… Η πρώτη είχε ως πρωταγωνιστή τον Ντέκλαν Ράις, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Μπεν Γουάιτ στο 19’ και σκόραρε για έκτη φορά φέτος.

Εν συνεχεία, η Άρσεναλ επιχείρησε να βρει και ένα δεύτερο γκολ, αλλά οι προσπάθειες των Έντεγκααρντ, Σάκα και Χάβερτς, δεν βρήκαν στόχο.

Η δεύτερη στιγμή που «σημάδεψε» το πρώτο μέρος, έλαβε χώρα στις καθυστερήσεις. Ο Άαρον Ράμσντεϊλ πήρε την μπάλα από τον Γκάμπριελ και αν απλώς απομάκρυνε, θα σφύριζε τη λήξη ο διαιτητής. Εκείνος όμως, καθυστέρησε πάρα πολύ και το 1-1 ήταν γεγονός με την «γκάφα» της χρονιάς. Έβαλε την κόντρα ο Γουϊσά και ισοφάρισε από το πουθενά η Μπρέντφορντ.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Άρσεναλ μπήκε και πάλι καλύτερα στην αναμέτρηση, ούσα αποφασισμένη να κάνει άμεσα το 2-1. Πίεσε, απείλησε δις με σουτ των Έντεγκααρντ και Σάκα μέχρι το 48’, αλλά ο Τόνεϊ πήγε στο 54΄ να πετύχει το γκολ της χρονιάς.

Ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε εντυπωσιακά, το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν απίθανο ρυθμό, φτάσαμε στο 58’ για να βγάλουν δύο παίκτες της Μπρέντφορντ, πάνω στη γραμμή, μία κεφαλιά του Γκάμπριελ, σε κόρνερ του Σάκα.

Στο 59’ ο Έντεγκααρντ σέντραρε και ο Φλέκεν έδιωξε, ενώ η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 71’, με τον Κόλινς να αναγκάζει τον Ράμσντεϊλ σε μία δεύτερη, απίθανη απόκρουση, για να μείνει το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ένα εκπληκτικό πλασέ του Ντέκλαν Ράις σταμάτησε στη συμβολή των δοκών και η Άρσεναλ «μπλόκαρε» για 15 λεπτά.

Μέχρι να φτάσουμε στην στιγμή του 86ου λεπτού, με τον Μπεν Γουάιτ να βγάζει μία εκπληκτική σέντρα και τον Κάι Χάβερτς να κρίνει και πάλι την αναμέτρηση, με το κεφάλι!