Αυτό είναι το χέρι για το οποίο η Γουέστ Χαμ ζήτησε πέναλτι στο 96’ (vid)

Με έντονα παράπονα αποχώρησε η Γουέστ Χαμ από το Φράιμπουργκ μετά την ήττα (1-0) από τους Γερμανούς, όμως, η φάση στο 96ο λεπτό με το χέρι του Βάισχοτ ξεσήκωσε αντιδράσεις από τους Λονδρέζους.

Τα «σφυριά» ηττήθηκαν στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του Γιουρόπα Λιγκ από την ομάδα την οποία είχαν νικήσει και στις δύο συναντήσεις τους στα γκρουπ τη φετινή σεζόν.

Οι Λονδρέζοι στην τελευταία φάση του αγώνα ζήτησαν πέναλτι όταν ο Σούτσεκ πρόλαβε να βρει τη μπάλα και αυτή χτύπησε στο χέρι του Βάισχοτ που βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

VAR και ρέφερι συνομιλούσαν επί τέσσερα λεπτά, ο διαιτητής είδε τη φάση και στο Onfield review, αλλά αποφάσισε να μη δώσει πέναλτι, κάτι που έκανε τους ανθρώπους της Γουέστ Χαμ να διαμαρτυρηθούν έντονα.