Μία πρόκριση από παραμύθι: Η ευκαιρία της χρονιάς, το γκολ… μεταγραφής και ο Άγιαξ στους «16»! (video)

Τρομερό παιχνίδι στο Μπόντο Γκλιμτ – Άγιαξ, αδιανόητη παράταση, γκολ οι Ολλανδοί και πρόκριση με το τελικό 2-1. Έχει όμως δει κανείς, τι έχει χαθεί από τον Ζούγκελ στο 95ο λεπτό και τι έβαλε ο Τέιλορ στο φινάλε;

Είναι πραγματικά απίστευτος ο τρόπος που κατάφερε να πάρει την πρόκριση ο Άγιαξ απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ.

Αγωνιζόταν από το 48ο λεπτό με «10» ποδοσφαιριστές, ισοφαρίστηκε, το παιχνίδι πήγε στην παράταση και η ομάδα από την Ολλανδία, έμοιαζε να είναι ιδιαίτερα κουρασμένη. Και όμως, άντεξε, έχοντας φυσικά χρειαστεί και τη μεγάλη βοήθεια της τύχης.

Διότι στο 95ο λεπτό, η Μπόντο Γκλιμτ αστόχησε σε ένα απίθανο τετ-α-τετ, προ κενής εστίας. Το 1-1 διατηρήθηκε, ο Άγιαξ πίστεψε πως μπορεί να αναδειχθεί νικητής στη διαδικασία των πέναλτι.

Ωστόσο, δεν φτάσαμε μέχρι εκεί, καθώς στο 113’, επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Τέιλορ έβαλε ένα από τα γκολ της σεζόν. Πανέξυπνο πλασέ, βρήκε «πλαϊνό δίχτυ» και ο «Αίαντας» επικράτησε με 2-1, για να συνεχίσει στους «16» του Europa Conference League!