Λίβερπουλ και Άρσεναλ, είστε εδώ; Η Τσέλσι άντεξε στο «Έτιχαντ», η Σίτι σώθηκε από τον Ρόδρι! (vids)

Τεράστιο αποτέλεσμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. «Φωτιά» στην κούρσα του τίτλου. Όλα ανοιχτά ως προς την κατάκτηση της Premier League. Σπουδαία ισοπαλία της Τσέλσι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» με 1-1. Εκπληκτικός ο Ντισασί, πήρε… εκδίκηση ο Πάλμερ, γκολ ο Ραχίμ Στέρλινγκ, έσωσε τους «πολίτες» ο Ρόδρι!

Υπήρχε μία πολύ μεγάλη συζήτηση, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης της Μάντσεστερ Σίτι με την Τσέλσι.

Δεν αφορούσε την αγωνιστική κατάσταση των δύο ομάδων και το εντυπωσιακό σερί των «πολιτών» κόντρα στους Λονδρέζους, από τον τελικό του Champions League το 2021 και έπειτα. Είχε να κάνει αποκλειστικά με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, καθώς ουδείς μπορούσε να φανταστεί ποιο… σύνολο θα έκανε την εμφάνισή του.

Αυτό που «κατέρρευσε» στο «Άνφιλντ» απέναντι στη Λίβερπουλ ή αυτό που σκόραρε τρεις φορές στο «Βίλα Παρκ». Είναι τρομερά απρόβλεπτη ομάδα η Τσέλσι και το απέδειξε περίτρανα και πάλι, στην 25η στροφή της Premier League.

Διότι η ισοπαλία που διατήρησε κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι με 1-1, συνιστά ένα τεράστιο αποτέλεσμα, δίχως αμφισβήτηση.

Κάτι έμοιαζε πως δεν πηγαίνει καλά για τη Μάντσεστερ Σίτι από νωρίς. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ αστόχησε σε τεράστια ευκαιρία στο 12ο λεπτό, με το κεφάλι, ενώ 10 λεπτά μετά, ο Τζάκσον προειδοποίησε άπαντες, βγαίνοντας μόνος του, απέναντι από τον Έντερσον.

Δεν τον νίκησε, το 0-0 έμεινε, όπως και σε μία φάση με τον Στέρλινγκ, πέντε λεπτά μετά, αλλά όχι και στο τέλος του ημιχρόνου. Διότι η Τσέλσι τιμώρησε τη Σίτι για την αφέλειά της, με τους Λονδρέζους να προηγούνται στο 42’, έπειτα από έξοχη αντεπίθεση και γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ!

Το 1-0 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με την Τσέλσι να αντέχει και να… σώζεται στις καθυστερήσεις από την απίθανη εμφάνιση του Ντισασί, που διόρθωνε κάθε λογής λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακά του, του Πέτροβιτς.

Για πρώτη φορά μετά από 13 μήνες, η Σίτι πήγαινε στα αποδυτήρια του «Έτιχαντ», ούσα πίσω στο σκορ. Όλοι περίμεναν την αντίδρασή της και στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους, είχε σημαντικές ευκαιρίες.

Πρώτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, μετά ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γουόκερ από τον Στέρλινγκ, με τον VAR να λέει πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Και ενώ η Τσέλσι αμυνόταν για να μείνει το 1-0, βρήκε μία ακόμη σπουδαία στιγμή στην αντεπίθεση. Όλα ξεκίνησαν ξανά από τον Κόουλ Πάλμερ, ο οποίος βρήκε τον Γκούστο, αλλά ο Στέρλινγκ είδε τον Έντερσον να του λέει «όχι» με απίθανη επέμβαση στο 55’!

Ακολούθησε η δεύτερη μεγάλη στιγμή του Χάαλαντ στο ματς, με τη συμπλήρωση μίας ώρας, και ακόμη μία με τον Νορβηγό στο 65’, όταν και είδε τον Πέτροβιτς να τον σταματά!