Μία Championship στην «παράνοια»: Απίθανη νίκη η Σαουθάμπτον με 5-3, «τρένο» η Λέστερ, «σοκ» για τη Νόριτς! (vids)

Εκπληκτική αγωνιστική, τρομερά αποτελέσματα, απίθανες ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα. Το κορυφαίο παιχνίδι της 31ης στροφής του πρωταθλήματος ήταν η επική νίκη της Σαουθάμπτον με 5-3 επί της Χάντερσφιλντ, κέρδισε και η Λιντς, μπήκε στην εξάδα η Σάντερλαντ. Δεν επικράτησε κανένας εκ των Ελλήνων σε Κάρντιφ και Νόριτς (η μοναδική ισοπαλία στα ματς των 17:00), πρώτο τρίποντο της Σουόνσι μετά την Πρωτοχρονιά στην Championship!

Επρόκειτο για μία ακόμη «τρελή» αγωνιστική στην Championship. Μόνο έτσι μπορεί  να χαρακτηρίσει κανείς την 31η στροφή του πρωταθλήματος!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Η Λέστερ πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη, εκτός έδρας επί της Γουότφορντ. Σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο και η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, σε όλες τις διοργανώσεις, είναι γεγονός.

Την ίδια ώρα, στο κορυφαίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Σαουθάμπτον αρνήθηκε να βάλει τέλος στο απίθανο σερί που «τρέχει» από τον Σεπτέμβριο, χωρίς να έχει χάσει στο πρωτάθλημα!. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Χάντερσφιλντ, ισοφάρισε σε 120 δευτερόλεπτα με τον Ρότγουελ, αλλά «πληγώθηκε» ξανά.

Ο Μάτος έκανε το τελικό 3-2, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 80’, αλλά από εκεί και έπειτα, το «Σεντ Μέρις» άρχισε να… γέρνει. Η Σαουθάμπτον ισοφάρισε με αυτογκόλ και στο 84ο λεπτό, ο Μάρα «υπέγραψε» την ολική ανατροπή. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Εντόζι, στην τελευταία στιγμή του παιχνιδιού!

Από την άλλη πλευρά, η Λιντς, πολύ πιο εύκολα και άνετα, έκανε το χρέος της. Ήταν ξανά σοβαρή, δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην τελευταία Ρόδεραμ, επικράτησε με 3-0 και έμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας, σε ένα «Έλαντ Ρόουντ» που ήταν έτοιμο να «εκραγεί».

Από εκεί και πέρα; Ο απόλυτος «χαμός». Ήταν τεράστια η ανατροπή της Σάντερλαντ επί της Πλίμουθ, με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ με αντίστοιχο τρόπο, πήγε να περάσει και η Νόριτς από την έδρα της ΚΠΡ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα «καναρίνια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη ήταν εξαιρετική στην επανάληψη. Γύρισε το παιχνίδι μάλιστα σε 14 λεπτά, με τους ΜακΚλίν και Σάρτζεντ να κάνουν το 2-1, με τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Η γηπεδούχος όμως, δεν τα παράτησε. Αντέδρασε, ισοφάρισε στο 78ο λεπτό και έκανε τα τελευταία λεπτά «κόλαση», με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους!

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, σπουδαίο «διπλό» έκανε η Πρέστον στην έδρα της Κάρντιφ των Δημήτρη Γούτα και Μανώλη Σιώπη με 2-0, ενώ η Σουόνσι έριξε τη Χαλ από την εξάδα, κερδίζοντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, από την Πρωτοχρονιά (0-1)!

Να θυμίσουμε φυσικά πως νωρίτερα έλαβε χώρα η αναμέτρηση της Ίπσουιτς με τη Γουέστ Μπρομ, με το τελικό 2-2 να κάνει… ζημιά σε αμφότερες, διατηρώντας τες στην 4η και την 5η θέση στην κατάταξη.

Τέλος, η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την συνάντηση της Κόβεντρι με τη Μίλγουολ, το μεσημέρι της Κυριακής (14:00). Ένα κρίσιμο παιχνίδι, ειδικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εξακολουθούν να στοχεύουν στην κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.