Τα «είδε» όλα η Νότιγχαμ, αλλά προκρίθηκε στα πέναλτι, χάρη στον Ματ Τέρνερ! (vids)

«Ζορίστηκε», αγχώθηκε πάρα πολύ, χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι, αλλά συνεχίσει στο Κύπελλο Αγγλίας η Νότιγχαμ Φόρεστ. Επικράτησε με 5-3 στη «ρώσικη ρουλέτα» της Μπρίστολ Σίτι και θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους «16» του FA Cup!

Χρειάστηκαν 120 λεπτά. Χρειάστηκαν δύο αναμετρήσεις και μία «λευκή» ισοπαλία μεταξύ τους στην έδρα της Μπρίστολ Σίτι. Φτάσαμε στην παράταση και δεν ξεκαθαρίστηκε τίποτα. Έπρεπε να έρθει και η διαδικασία των πέναλτι, προκειμένου η Νότιγχαμ Φόρεστ να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Πώς όμως παρήλθαμε σε αυτό το σημείο; Η αλήθεια είναι πως όταν οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό, όλα έμοιαζαν να απλοποιούνται.

Ο Οριγκί σκόραρε για πρώτη φορά εντός του 2024 και η Νότιγχαμ Φόρεστ είχε σκορ πρόκρισης από πάρα πολύ νωρίς.

Άμεσα όμως, έξι λεπτά μετά, η Μπρίστολ Σίτι «απάντησε». Ο Νάιτ έκανε το 1-1 στο 14ο λεπτό και ακολούθησε… χαμός.

Η γηπεδούχος πίεσε, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ιδιαίτερα επικίνδυνοι ήταν και οι φιλοξενούμενοι. Ολοκλήρωσαν το ματς με επτά εντός εστίας τελικές προσπάθειες και 10 κόρνερ, αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν εντός κανονικής διάρκειας, το πρώτο τους «διπλό» στο νέο ημερολογιακό έτος.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στη «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί δεν υπάρχουν φαβορί, με τους δύο γκολκίπερ, τον Ματ Τέρνερ και τον Ο΄Λίρι, να καλούνται να πράξουν το καλύτερο για την ομάδα τους.

Νικήτρια; Η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία επικράτησε με 4-2 στη διαδικασία και συνεχίζει στον θεσμό, με τον Τέρνερ να αποκρούει ένα πέναλτι!