Αδιανόητο τρίλεπτο στο Νιγηρία – Νότια Αφρική: Από το 2-0 σε… VAR, πέναλτι, ισοφάριση και παράταση! (vids)

Γκολ ο Εκόνγκ, 2-0 ο Όσιμεν, αλλά ο VAR έχει άλλα σχέδια. Μένει το 1-0 και εν συνεχεία, ακολουθεί «θρίλερ». Τρομερή εξέλιξη στον ημιτελικό του Κόπα Άφρικα ανάμεσα στη Νιγηρία και τη Νότια Αφρική!

Όλα έδειχναν πως η Νιγηρία θα καταφέρει για πρώτη φορά μετά από το 2013, να επιστρέψει στον τελικό του Κόπα Άφρικα. Ήταν ανώτερη της Νότιας Αφρικής, είχε πάρει προβάδισμα από το 67ο λεπτό, χάρη στο πέναλτι – γκολ του Εκόνγκ.

Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ ανέλαβε την ευθύνη και έκανε το 1-0, σημειώνοντας το 2ο γκολ στην καριέρα του με πέναλτι, με την εθνική του ομάδα, και το τρίτο συνολικά. Οι τυπικά γηπεδούχοι πλησίαζαν στον στόχο τους και στο 84ο λεπτό, ο Βίκτορ Όσιμεν έκανε το 2-0.

Αμέσως όμως, ο VAR ακύρωσε το γκολ του ποδοσφαιριστή της Νάπολι, για να ακολουθήσει εξέταση σε πέναλτι που είχε ζητήσει η Νότια Αφρική Εν τέλει, καταλογίστηκε, και ο Μοκοένα έπρεπε να ισοφαρίσει για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το έπραξε, το 1-1 είναι γεγονός και κάπως έτσι, μέσα σε 120 δευτερόλεπτα, πήγαμε από μία άνετη πρόκριση της Νιγηρίας, στον έξτρα χρόνο. Τρομερό Κόπα Άφρικα, με το «θρίλερ» να συνεχίζεται!