Δόθηκαν έξι, «παίχτηκαν» 14, καταρρίφθηκε κάθε ρεκόρ: Τι συνέβη στο τέλος του Σέφιλντ – Γουέστ Χαμ; (vids)

Δύο αποβολές, από ένα πέναλτι η κάθε ομάδα και έξι λεπτά καθυστερήσεων που τελικά έγιναν…. 14. Απίθανο παιχνίδι για να διαμορφωθεί το 2-2 ανάμεσα σε Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ!

Ακούει κανείς πως ένα από τα τελευταία παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής της Premier League είναι αυτό της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με τη Γουέστ Χαμ. Τίποτα το ιδιαίτερο. Ξεκάθαρο φαβορί τα «σφυριά», «ουραγός» η Σέφιλντ, φαντάζει απλή υπόθεση μία επαγγελματική νίκη για τη φιλοξενούμενη του Ντέιβιντ Μόγιες.

Όλα έτσι έδειχναν, πριν μπούμε στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων. Με το σκορ στο 2-1, ο Μπρούστερ έδειξε να βάζει τέλος στη φιλοδοξία της γηπεδούχου για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Προέβη σε ένα πολύ σκληρό τάκλιν, ο VAR εξέτασε την φάση, η κίτρινη κάρτα έγινε… κόκκινη και η Σέφιλντ έμεινε με «10» ποδοσφαιριστές.

Δύο λεπτά μετά, ο Τσούφαλ έμελλε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Σέφιλντ κέρδισε φάουλ και άπαντες περίμεναν πως αυτή θα ήταν η τελευταία φάση του παιχνιδιού. Και όμως, δεν ήταν. Στο 93:39’ ο Αρεολά έκανε πέναλτι στον ΜακΜπέρνι, «μάτωσε» και η εκτέλεση έλαβε χώρα στο… 102:07’.

Ο ΜακΜπέρνι ανέλαβε την ευθύνη και το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, στο οποίο βρίσκει δίχτυα εντός έδρας, είναι γεγονός. Το 2-2 επετεύχθη και πρόκειται για το αργότερο γκολ που έχει επιτευχθεί στην Premier League από τη σεζόν 2006-07, όταν και το «Squawka» καταγράφει τα σχετικά δεδομένα.

Παράλληλα, για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια, είδαμε σε μία αναμέτρηση και τις δύο ομάδες να δέχονται από μία κόκκινη κάρτα, ενώ τελειώνουν ένα ματς, έχοντας εκτελέσει και από ένα πέναλτι. Πότε συνέβη τελευταία φορά; Το 2007, στο Τσέλσι – Άστον Βίλα 4-4, στη Boxing Day!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 104ο λεπτό, με τη σέντρα δηλαδή μετά το πέναλτι, ο Μπόουεν φώναξε για κράτημα μέσα στην περιοχή. Η φάση έδειξε να μην εξετάζεται και οι Σέφιλντ – Γουέστ Χαμ έμειναν στο 2-2!