«Ματσάρα», ανώτερη η Τότεναμ, σε ένα 2-2 που μοιάζει να… αδικεί την ομάδα του Ποστέκογλου! (vids)

Προτού προκύψει κάθε λογής συμπέρασμα, πρέπει να λαμβάνουμε καλά υπ’ όψιν μας, τα δεδομένα μίας αναμέτρησης. Τι εννοούμε; Ήταν ένα ματς στο «Ολντ Τράφορντ», με τον Σερ Τζιμ Ράτκλιφ στις εξέδρες, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να προηγείται από το 3ο λεπτό. Και όμως, αυτή που στο φινάλε φαντάζει δυσαρεστημένη με το τελικό 2-2, είναι η Τότεναμ. Υπέροχη η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, ανώτερη από τους «κόκκινους διαβόλους», ισοφάρισε δις, έμοιαζε πιο κοντά στη νίκη. Το απόλυτο ρεκόρ των ημιχρόνων πάντως, καλά κρατεί για την ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ!

Ένα πραγματικά υπέροχο παιχνίδι. Ένα ματς όπως ακριβώς το περιμέναμε. Γεμάτο ευκαιρίες, γκολ και δύο ομάδες αποφασισμένες να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους, προκειμένου να κερδίσουν η μία την άλλη.

Το είδαμε από το ξεκίνημα, το επιβεβαιώσαμε μέχρι και το φινάλε. Η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο «Ολντ Τράφορντ», αντλώντας πιθανώς ενέργεια και από την… αύρα του Σερ Τζιμ Ράτκλιφ στις εξέδρες του γηπέδου.

Πήρε προβάδισμα στο 3ο λεπτό, με το δεύτερο γκολ του Χόιλουντ στη σεζόν, για να έρθει ο Μάρκους Ράσφορντ και να φτάσει κοντά στο 2-0, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα, δεν κατάφερε να απειλήσει από πλεονεκτική θέση τον Βικάριο.

Από εκεί και πέρα όμως, και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, παρά το αποτέλεσμα που θα αναφερθεί, η Τότεναμ κυριάρχησε στον απόλυτο βαθμό. Απείλησε στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Τζόνσον που απέκρουσε ο Έβανς, προειδοποίησε και πάλι από το κόρνερ που κέρδισε, με κεφαλιά που έδιωξε ο Νταλότ, αλλά η τρίτη της απόπειρα έμελλε να αποδεχθεί και… καθοριστική.

Ο Ριτσάρλισον πήδηξε εντελώς ξεμαρκάριστος έπειτα από τρομερή εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Πόρο και έκανε το 1-1 στο 19ο λεπτό. Επρόκειτο για το 6ο γκολ του Βραζιλιάνου, στα έξι τελευταία παιχνίδια, και για την 7η ασίστ του Πέδρο Πόρο φέτος, γεγονός που σηματοδοτεί και το απόλυτο ρεκόρ τελικών πασών στην ιστορία της ομάδας του, σε μία αγωνιστική περίοδο στην Premier League.

Οι Λονδρέζοι πίεσαν για την ολική ανατροπή, στάθηκαν τυχεροί με την συμπλήρωση μισής ώρας, καθώς ο Ουντόγκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της… ομάδας του και παρά λίγο να χριστεί σκόρερ σε λάθος εστία, όμως στο 40ο λεπτό, το γκολ δεν αποφεύχθηκε.

Ο Μάρκους Ράσφορντ βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από 15 παιχνίδια στο «Ολντ Τράφορντ» και το 2-1 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν γεγονός.

Λίγο έλειψε ωστόσο, προτού συνειδητοποιήσει πως προηγείται η Γιουνάιτεντ, να ισοφαριστεί και πάλι. Νέο κόρνερ, ξανά κεφαλιά, αυτή την φορά από τον Ρομέρο, με τον Ονάνα να βλέπει την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 2-1 του πρώτου μέρους διαμόρφωνε ένα πολύ συγκεκριμένο δεδομένο. Το ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ΠΟΤΕ στην ιστορία της, έχει χάσει στο «Ολντ Τράφορντ» σε ματς της Premier League, ενώ προηγείται στο φινάλε του ημιχρόνου.

Και το αναφέρουμε αυτό, διότι η εξέλιξη του παιχνιδιού έμοιαζε ικανή να «σπάσει» την εν λόγω παράδοση. Η Τότεναμ ισοφάρισε με το ξεκίνημα της επανάληψης άλλωστε, με τον Μπεντανκούρ να νικά με χαρακτηριστική ευκολία τον Ονάνα στο 47’, «βάζοντας» φωτιά στο παιχνίδι.

Έκτοτε, η Τότεναμ ανέκτησε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Τίμο Βέρνερ να είναι τρομερά δραστήριος και τις στατικές φάσεις να αποτελούν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Καμερουνέζου γκολκίπερ. Από την πλευρά της, η γηπεδούχος δεν δημιουργούσε ιδιαίτερα, με τον Μπρούνο Φερνάντες να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την οξυδέρκειά του και να παράξει μία φάση, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Εν τέλει, και οι δύο έμειναν με την όρεξη. Το ρεκόρ εξακολουθεί να υφίσταται, η Γιουνάιτεντ διατήρησε το 2-2, έχοντας και μία σπουδαία φάση με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ στο 94', η Τότεναμ έμοιαζε να το θέλει παραπάνω, αλλά να μην βρίσκει και τρίτο γκολ στο «Θέατρο των Ονείρων».

Άμεση συνέπεια; Στους 32 μένουν οι «κόκκινοι διάβολοι» και την 7η θέση, μετά από 21 παιχνίδια, στο +8 από αυτούς η 5η της κατάταξης, Τότεναμ, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να μένει δίχως ήττα  για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι!