Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο «Έμιρεϊτς», πήρε από την Άρσεναλ ό,τι της στέρησε τα Χριστούγεννα! (vids)

Στο «Άνφιλντ» πριν λίγο καιρό η Άρσεναλ είχε γλιτώσει (1-1). Τώρα, η Λίβερπουλ πήρε ό,τι της χρωστούσαν οι Λονδρέζοι και η μοίρα από εκείνο το ματς. Οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν 2-0 στο «Έμιρεϊτς» για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και πέρασαν στην επόμενη φάση, χάρη σε αυτογκόλ του Κίβιορ (79') και ένα τέρμα του Ντίας (90' + 5'). Εξαιρετικό το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι.

Με τις ολόλευκες εμφανίσεις τους σε εντός έδρας επίσημο παιχνίδι για να περάσει το μήνυμα “No more red” κατά της εγκληματικότητας των νεαρών στην αγγλική πρωτεύουσα η Άρσεναλ επιχείρησε να στριμώξει τη Λίβερπουλ στα σχοινιά από τα πρώτα λεπτά και εμφανίστηκε καταιγιστική στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, στο 12' ο Έντεγκααρντ πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι σε σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, σε φάση που πραγματικά οι γηπεδούχοι απορούσαν για το γεγονός πως δεν άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Κλοπ άργησε να δείξει κάποια αντίδραση, είχε μια πολύ καλή κεφαλιά του Νούνιες στο 22', αλλά οι «κανονιέρηδες» κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε προβάδισμα στο σκορ. Απέτυχαν να το κάνουν, όμως. Ο Χάβερτς δεν μπορούσε να βρει στόχο στις ευκαιρίες που είχε, έχοντας επηρεαστεί και ψυχολογικά, ενώ, στο 45', ο Αλεξάντερ – Άρνολντ σε φάση – καρμπόν μ' εκείνη της 23ης Δεκεμβρίου στο «Άνφιλντ», πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι της Άρσεναλ από πλάγια δεξιά εντός περιοχής.

Από τη μια ο Νούνιες παίρνοντας προσπάθειες στα καρέ του Ράμσντεϊλ, από την άλλη ο Σάκα και οι υπόλοιποι της Άρσεναλ που επιχειρούσαν να δώσουν συνέχεια στην πίεση που είχαν ασκήσει από το πρώτο μέρος, έκαναν ακόμα πιο ενδιαφέρον το δεύτερο 45λεπτο στην αγγλική πρωτεύουσα.

Ο Μικέλ Αρτέτα «χτυπιόταν» στην άκρη του πάγκου βλέποντας τους παίκτες του ν' αστοχούν και να χάνουν καλές στιγμές μπροστά από τα γκολπόστ του Άλισον και δεν θα ήταν λίγοι εκείνοι που θα σκέφτηκαν πως η μοίρα θα μπορούσε να σπρώξει το ματς και την πρόκριση προς την άλλη κατεύθυνση.

Στο 78' ο Ράμσντεϊλ έκανε τρομερή επέμβαση σε χαμηλό αριστερό σουτ του Ντίας, ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα μια κεφαλιά του Ζότα βρήκε το δοκάρι και στο 79' ήρθε το γκολ για τη Λίβερπουλ! Από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ κοντά στο κόρνερ, τελευταίος βρήκε τη μπάλα ο Κίβιορ και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 των «κόκκινων»! Η εξέδρα των φιλοξενούμενων στο «Έμιρεϊτς»... αποτρελάθηκε και η ομάδα του Κλοπ στην τελευταία φάση του ματς έφτασε και στο 2-0!

Ο Λουίς Ντίας με υπέροχο δεξί σουτ ήταν ο σκόρερ, διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ντέρμπι και κάπως έτσι οι πρωτοπόροι της Πρέμιερ εξασφάλισαν με πανηγυρικό τρόπο την παρουσία τους στην κλήρωση του 4ου γύρου του FA Cup, το βράδυ της Δευτέρας!