Δέκα ματς FA Cup, 39 γκολ: «Ήρωας» ξανά ο Ζοάο Πέδρο για την Μπράιτον, τρομερή Μπόρνμουθ και πάλι! (vids)

Τρομερό FA Cup, σχεδόν τέσσερα γκολ ανά παιχνίδι, και πάλι είχαμε… εκπλήξεις, όχι σε βάρος των ομάδων της Premier League. Με «τεσσάρα» και ανατροπή στην επόμενη φάση η Μπράιτον, συνεχίζει στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας η φοβερή Μπόρνμουθ, με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος κόντρα στην ΚΠΡ. Έκανε το χρέος της και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, δύο παιχνίδια οδηγούνται σε επαναληπτικό.

Ήταν πολύ ενδιαφέροντα τα παιχνίδια του 3ου γύρου του FA Cup, μετά από όσα ακολούθησαν από την πρόκριση της Νιούκαστλ επί της Σάντερλαντ και αυτή της Μέιντστοουν σε βάρος της Στίβενεϊτζ, πριν από μερικές ώρες.

Ουδείς θα προκρινόταν εύκολα, γνωρίζουμε πόσο μεγάλες εκπλήξεις επιφυλάσσει ο θεσμός, αλλά σε αυτή την περίπτωση, και οι τρεις ομάδες της Premier League που «ρίχτηκαν» στη «μάχη» του 3ου γύρου στα ματς των 17:00, βγήκαν… αλώβητες.

Θα σταθούμε αρχικά στην Μπράιτον, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη Στόουκ και για 70 λεπτά, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ, ισοφάρισε στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Εστουπινιάν, γύρισε το ματς με τον Ντανκ, αλλά είδε τον αρχηγό της να κάνει πέναλτι, πέντε λεπτά αργότερα.

Ακόμη και έτσι όμως, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο πολυπόθητο «διπλό» και στην πρόκριση, με τον Ζοάο Πέδρο να είναι ξανά ο ήρωας της τελευταίας στιγμής. Με το παιχνίδι στο 72ο λεπτό, πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 3-2, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 81’. Κάπως έτσι, οι «γλάροι», οι οποίοι παρατάχθηκαν με βασικούς, συνεχίζουν στον θεσμό.

Την ίδια ώρα, σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε η Μπόρνμουθ επί της ΚΠΡ, παρότι ήταν το φαβορί πριν από την έναρξη της συνάντησης. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, σε 120 δευτερόλεπτα, από το 40΄ μέχρι το 42’, αλλά το εξαιρετικό σύνολο του Ιραόλα, βρήκε τρόπο να γυρίσει «τούμπα» το ματς.

Μείωσε με τον Ταβερνιέρ και ισοφάρισε με τον Μουρ, πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα,  για να έρθει ο Κλάιφερτ και να διαμορφώσει το τελικό 3-2 για τα «κεράσια».

Όσον αφορά την τελευταία ομάδα της Premier League, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε πολύ ευκολότερα από τις δύο προαναφερθείσες. Αντιμετώπισε την Τζίλιγχαμ, με τον Τζορτζ Μπάλντοκ να μην συμπεριλαμβάνεται στην αποστολή και επικράτησε με 4-0, χάρη στα δύο γκολ του 20άχρονου, Γουίλιαμ Όσουλα, στο πρώτο ημίχρονο και ισάριθμα του ΜακΑτί στην επανάληψη.

Από εκεί και πέρα, κρίμα για την Τσέστερφιλντ από τη National League με αντίπαλο τη Γουότφορντ, στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ». Σκόραρε στο 28ο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε στο 77ο λεπτό, και εν τέλει ηττήθηκε στο 95΄, στεναχωρώντας τους 4.000 φίλους της που την ακολούθησαν.

Σε επαναληπτικό θα οδηγηθεί η Νόριτς με την Μπρίστολ Ρόβερς, τρομερό αποτέλεσμα το τελικό 1-1 για την Ίστλι της National League απέναντι στη Νιούπορτ, παρότι αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές για σχεδόν μία ώρα!

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων του FA Cup (17:00) για τον 3ο γύρο:

Γουότφορντ – Τσέστερφιλντ 2-1

ΚΠΡ – Μπόρνμουθ 2-3

Μπλάκμπερν – Κέιμπριτζ 5-2

Νιούπορτ – Ίστλι 1-1

Νόριτς – Μπρίστολ Ρόβερς 1-1

Πλίμουθ – Σάτον 3-1

Σαουθάμπτον – Γουόλσολ 4-0