Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» η Μπράιτον, ισόπαλο με ίδιο σκορ το ντέρμπι με την Πάλας, 5η σερί φορά! (vids)

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον, στο «Σέλχαρστ Παρκ», γνωρίζουμε πλέον τι θα γίνει και ποιο θα είναι το τελικό σκορ της συνάντησης. Η Μπράιτον δεν… πεθαίνει ποτέ, ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με τον Ντάνι Γουέλμπεκ και για 5η σερί σεζόν, το 1-1 αποτέλεσε το τελικό αποτέλεσμα. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, κυριάρχησαν στην επανάληψη οι «γλάροι», λίγο έλειψε να πανηγυρίσουν και την ολική ανατροπή!

Μπορεί η Κρίσταλ Πάλας να έμοιαζε πως βρίσκεται πολύ κοντά στη νίκη απέναντι στην Μπράιτον, όμως παρότι οι «γλάροι» δεν βρίσκονται στην ίδια αγωνιστική κατάσταση με την περσινή σεζόν, έχουν αποδείξει πολλάκις, πως είναι πολύ σκληροί για να «πεθάνουν».

Πόσο μάλλον από τη στιγμή που συζητάμε για ένα ντέρμπι της πόλης, με τους «αετούς» να είναι ανώτεροι στο πρώτο μέρος και να προηγούνται στις καθυστερήσεις, χάρη στο γκολ του Τζόρνταν Αγιού.

Όλα ξεκίνησαν από ένα μεγάλο λάθος του Βερτμπρούγκεν, η Πάλας το εκμεταλλεύτηκε, ο Χιουζ βρήκε τον Ολίσε και ο τελευταίος σέντραρε ιδανικά, προκειμένου ο Αγιού να σκοράρει για δεύτερη φορά στη σεζόν.

Η Πάλας είχε καταφέρει να περιορίσει αρκετά την Μπράιτον, αλλά όλα άλλαξαν όταν ο Ντάνι Γουέλμπεκ αποτέλεσε την πρώτη επιλογή του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Μπήκε στο παιχνίδι, έκανε πιο απρόβλεπτη την ομάδα του, η Μπράιτον απείλησε με Γκρος και Γκίλμουρ, ενώ ανταμείφθηκε για την επιθετική λογική της, στο 82ο λεπτό.

Η εξαιρετική σέντρα του Γκρος μετουσιώθηκε σε ισοφάριση από τον Άγγλο επιθετικό με υπέροχη κεφαλιά και με οκτώ λεπτά να απομένουν ως κανονική διάρκεια, οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για το «διπλό».

Στάθηκαν άτυχοι στη στιγμή του 89ου λεπτού, με την μπάλα να βρίσκει στον Γουέλμπεκ και να καταλήγει άουτ και άμεση συνέπεια αποτέλεσε το γεγονός πως το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Για 5η σερί φορά, Κρίσταλ Πάλας και Μπράιτον έμειναν στο 1-1 στο «Σέλχαρστ Παρκ», με τους «γλάρους» να μένουν στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!