Η Τότεναμ του Ποστέκογλου είναι ξανά εδώ: Μεγάλη νίκη επί της Νότιγχαμ, ίδιους βαθμούς με Σίτι, στο +6 από τη Γιουνάιτεντ! (vids)

Μεστή, κυνική, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πρώτο «διπλό» σε επίπεδο Premier League, μετά από 1,5 μήνα για την Τότεναμ, η οποία πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και ξεκίνησε ιδανικά στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος (0-2). Σκόραρε ξανά ο Ριτσάρλισον, γκολ και ασίστ ο Κουλουσέφσκι, αποβλήθηκε για δεύτερη φορά φέτος ο Ιβές Μπισούμα. Σημαντικό «τρίποντο» για τον Άγγελο Ποστέκογλου στο «Σίτι Γκράουντ», που εδραιώνεται στην 5η θέση, τη στιγμή που οι «κόκκινοι» απείλησαν μόνο στο φινάλε, έμειναν για έκτο σερί ματς δίχως «τρίποντο», και βλέπουν το μέλλον του Στιβ Κούπερ στον πάγκο τους, να τίθεται υπό αμφισβήτηση και πάλι!

Μία πολύ σημαντική νίκη για την ψυχολογία της, κατάφερε να πανηγυρίσει η Τότεναμ, η οποία μετέβη στο «Σίτι Γκράουντ» και επικράτησε με 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ του Στιβ Κούπερ, σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο.

Μπήκε καλύτερα στο ματς, βρήκε τρόπους να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, απείλησε με τον Σον νωρίς και με τον Κουλουσέφσκι, με τη συμπλήρωση 25 λεπτών, αλλά σε αμφότερες περιπτώσεις, ο Ματ Τέρνερ, διατήρησε ανέπαφη την εστία της ομάδας του.

Όλα αυτά μέχρι και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, καθώς στο πρώτο από τα τέσσερα λεπτά που έμελλε να «παιχθούν», ο Ριτσάρλισον σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, για πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο. Μετουσίωσε σε ασίστ την τρομερή σέντρα του Κουλουσέφσκι και έστειλε την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, αλλά το γκολ – φωτοτυπία με αυτό του Ριτσάρλισον, που σημείωσε με προβολή ο Ελάνγκα στο 58’, ακυρώθηκε από τον VAR ως οφσάιντ.

Επτά λεπτά μετά, ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι έβαλε τις βάσεις για το «διπλό» με όμορφο τελείωμα και το μόνο που εκκρεμούσε, ήταν μία καλή διαχείριση της κατάστασης από πλευράς φιλοξενούμενων.

Το εγχείρημα δεν ήταν απλό, καθώς ο Μπισούμα στο 70’ αντίκρισε την δεύτερη κόκκινη κάρτα του για φέτος, τη στιγμή που καμία άλλη ομάδα δεν έχει δει ποδοσφαιριστή της να αποβάλλεται περισσότερες φορές.

Και όμως, η Τότεναμ άντεξε στην πίεση, ο Χόιμπιεργκ βοήθησε τα μέγιστα με την είσοδό του στο ματς και το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τον Βικάριο να κάνει τεράστια απόκρουση στο 85', στερώντας το 2-1 από τον Τόφολο και τον Γουίλιαμς να σημαδεύει το δοκάρι στην τελευταία φάση. Στην 5η θέση εδραιώνονται οι Λονδρέζοι, οι οποίοι τη δεδομένη χρονική στιγμή, έχουν τους ίδιους βαθμούς με τη Μάντσεστερ Σίτι και έξι περισσότερους από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με ματς φυσικά περισσότερο.

Χαμηλά μένει η Νότιγχαμ, δεν κέρδισε για έκτο συνεχόμενο ματς, τίθεται υπό αμφισβήτηση και πάλι αν θα κάνει… Χριστούγεννα με τον Στιβ Κούπερ στο «τιμόνι» της!