Μπραιτον-άρα στην Ευρώπη, πρόκριση και «πρωτιά», πρώτη φορά ιστορικά – Στην κορυφή και η Γουέστ Χαμ! (vids)

Τεράστια επιτυχία για την Μπράιτον, σπουδαία στιγμή για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, που επικράτησε με 1-0 στο 88’ της Μαρσέιγ και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου της ΑΕΚ, στο Europa League. Την ίδια ώρα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Γουέστ Χαμ, που επίσης κέρδισε, αυτή με 2-0 την Φράιμπουργκ και κατέλαβε την «πρωτιά» στο «γκρουπ» του Ολυμπιακού. Ισάριθμα clean sheet για τους Άγγλους, «χρυσός» σκόρερ ο Ζοάο Πέδρο για τους εκπληκτικούς «γλάρους»!

Τα δεδομένα ήταν πάρα πολύ απλά, πριν καν ξεκινήσει η αναμέτρηση της Μπράιτον με τη Μαρσέιγ. Αν οι «γλάροι» κατάφερναν να επικρατήσουν των Γάλλων και να πανηγυρίσουν τη δεύτερη, εντός έδρας νίκη τους, σε ολόκληρη την ιστορία τους στην Ευρώπη, θα προκρινόντουσαν από την 1η θέση, στη φάση των «16» του Europa League.

Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι θα βρισκόταν στην 2η θέση, μετά το «διπλό» επί της ΑΕΚ στην Αθήνα, και δεν θα συνδύαζαν την πρώτη τους ευρωπαϊκή πρόκριση και με πρωτιά. Εν τέλει, επιβεβαιώθηκε το πρώτο σενάριο, με την Μπράιτον να δίνει ό,τι έχει και να παίρνει μία τεράστια πρόκριση, χάρη στο γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης! Πώς φτάσαμε όμως σε αυτό το σημείο:

Στην ομάδα του πρώην προπονητή – και – του ΟΦΗ, άνηκε η κορυφαία στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Κλος να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, με τον Χαρίτ να σουτάρει, αλλά να βρίσκει την αριστερή «δοκό» του Μπαρτ Βερμπρούγκεν.

Η Μπράιτον ανέβαζε στροφές, αλλά δεν κατέγραφε «καθαρή» ευκαιρία, έχοντας φτάσει μέχρι και στο 60% ποσοστό κατοχής της μπάλας και τις τέσσερις εντός εστίας τελικές προσπάθειες, μέχρι και το 70’.

Το σκορ παρέμενε αναλλοίωτο μέχρι και το φινάλε, αλλά ο Ζοάο Πέδρο αποφάσισε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον όμιλο του «θανάτου» του Europa League, σκοράροντας με απίθανο σουτ στο φινάλε, για να χαρίσει την πρώτη θέση στην ομάδα του!

Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ, η οποία βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό, τερμάτισε στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου του Europa League, επικρατώντας εύκολα, με 2-0 της Φράιμπουργκ.

Τα «σφυριά» συνήλθαν μετά τα πέντε γκολ που δέχθηκαν από τη Φούλαμ στην Premier League και με τον Ντίνο Μαυροπάνο να ξεκινά βασικός και να είναι εξαιρετικός, έφτασαν στους 15 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Κούντους στο 14ο λεπτό, με υπέροχη ατομική προσπάθεια, για να έρθει ο Άλβαρες, τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ακίνδυνοι γενικώς οι φιλοξενούμενοι, ήλεγξαν τον ρυθμό οι γηπεδούχοι και συνεχίζουν στους «16’ του θεσμού, έχοντας ηττηθεί μόνο στον Πειραιά, από τους «ερυθρολεύκους», με 2-1!