«Με αφαίρεση ή χωρίς, εμείς θα είμαστε εδώ»: Στο «Γκούντισον Παρκ» υπάρχει φαβορί, η Έβερτον… πάτησε τη Νιούκαστλ! (vids)

Ήταν καλύτερη, έπρεπε να κερδίσει, σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες, αλλά η μπάλα κάποια στιγμή θα της έκανε το χατίρι. Έτσι «γράφτηκε» η ιστορία στην αναμέτρηση με τη Νιούκαστλ στο «Γκούντισον Παρκ», με τα «ζαχαρωτά» να επικρατούν με 3-0, πιο εύκολα από ό,τι αναδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Έβερτον είναι εδώ, αισθάνεται καλά, έχει ξεπεράσει το «σοκ» της αφαίρεσης των 10 βαθμών από την Premier League, βελτιώνεται διαρκώς και φροντίζει να αποδεικνύει πως πολύ δύσκολα δεν θα βρίσκεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Και αν στο ματς με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στάθηκε τυχερή, στην συνάντηση με τη Νιούκαστλ ήταν… κυριαρχική. Ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι και το τέλος, ήταν καλύτερη της αντιπάλου της, ολοκλήρωσε το πρώτο μισάωρο με 10 προσπάθειες για γκολ και σπατάλησε μία πολύ μεγάλη στιγμή στο 41ο λεπτό, με τον Κάλβερτ Λιούιν να αστοχεί από τα… έξι μέτρα.

Ο Άγγλος επιθετικός είχε ακόμη δύο πολύ καλές στιγμές στο 51ο λεπτό και το 60ο λεπτό, αλλά έμελλε η απόλυτη δικαίωση για το σύνολο του Σον Ντάις να έρθει στο φινάλε.

Στο 79ο λεπτό, ο ΜακΝίλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Κίραν Τρίπιερ, ενώ επτά λεπτά μετά, ο Ντουκουρέ μετουσίωσε σε ασίστ την πάσα του Χάρισον, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Αλμιρόν στο 82’ δεν έκανε το 1-1 από κοντά.

Κάπως έτσι, η Έβερτον ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μετά την αφαίρεση βαθμών που υπέστη και σκόραρε στο 96' για το 3-0 ο Μπέντο, ενώ η Νιούκαστλ ηττήθηκε ξανά εκτός έδρας, μετά το 2-0 του Νοεμβρίου από την Μπόρνμουθ και διέκοψε το αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων που «έτρεχε».