«Κάντε ό,τι θέλετε, εμείς θα σωθούμε!» - Τεράστιο «διπλό» της Έβερτον, πρώτη νίκη μετά το -10! (vid)

Το άξιζε, το προσπάθησε και το πήρε η Έβερτον το «διπλό» στο «Σίτι Γκράουντ», με τα «ζαχαρωτά» να επικρατούν με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ, χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του ΜακΝίλ. Παθιασμένη εμφάνιση από το σύνολο του Σον Ντάις και πρώτο τρίποντο, μετά την αφαίρεση βαθμών από την Premier League.

Χρειαζόταν πολύ μία μεγάλη νίκη η Έβερτον, προκειμένου να καταφέρει να ανακτήσει τη χαμένη της ψυχολογία, μετά την αφαίρεση βαθμών που υπέστη από την Premier League και το -10 που την έφερε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Γνώριζε νωρίτερα πως η Μπέρνλι επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ήξερε πως η Λούτον, που βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχασε από την Μπρέντφορντ και θεώρησε επιτακτική ανάγκη να πάει σε μία πολύ δύσκολη έδρα, όπως το «Σίτι Γκράουντ» και να πανηγυρίσει ένα τεράστιο «διπλό».

Αυτό έκανε εν τέλει η ομάδα του Σον Ντάις, σε ένα ματς που έμοιαζε εξαρχής πως είναι στο… όριο και πως όποια ομάδα κατάφερνε να βρει ένα γκολ, θα «λυτρωνόταν». Έμελλε αυτή να είναι η φιλοξενούμενη, με το πρώτο γκολ του ΜακΝίλ στη σεζόν, να είναι «χρυσό».

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 31ο  λεπτό, όταν ο Ελάνγκα απείλησε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίκφορντ, εν αντιθέσει με τον ΜακΝίλ, που είδε την προσπάθειά του να ξεπερνά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, αλλά να αποκρούεται πάνω στη γραμμή.

Με την έναρξη της επανάληψης και αφότου ο Γκιμπς Γουάιτ είχε αστοχήσει επίσης σε καλή στιγμή, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΜακΝίλ αποφάσισε να δώσει τέλος στο αρνητικό του σερί κατά τη διάρκεια της σεζόν. Νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ με υπέροχο, διαγώνιο σουτ στο 67’ και η Έβερτον είχε πλέον κάτι να υπερασπιστεί.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ από εκεί και πέρα και απώλεσαν τρεις πολύ μεγάλες στιγμές, με πρωταγωνιστή τον Ελάνγκα. Από το 80’ και έπειτα, ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχε τις… ευκαιρίες του, αλλά κάτι η τύχη του Πίκφορντ, κάτι τα φοβερά αντανακλαστικά του, διατήρησαν το σκορ ως είχε.

Κάπως έτσι, η Έβερτον ανέβηκε στην 18η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τη Λούτον, έχοντας 7 βαθμούς μετά από 14 ματς, όσους δηλαδή και η Μπέρνλι. Στους 13 έμειναν οι «κόκκινοι», που στρέφουν την προσοχή τους πλέον στα δύο επόμενα, εκτός έδρας ματς, με αντιπάλους τη Φούλαμ και τη Γουλβς, την επόμενη εβδομάδα.