Σοβαρή, εντυπωσιακή και με πρόκριση η Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», ένα βήμα πριν την πρωτιά η Άστον Βίλα! (vids)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να ανταμείψει η Λίβερπουλ τον κόσμο της, ο οποίος κατέκλυσε το «Άνφιλντ» για την αναμέτρηση με τη ΛΑΣΚ, με τους «κόκκινους» να επικρατούν με 4-0 και να «κλειδώνουν» την πρώτη θέση του ομίλου τους στο Europa League. Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα πήρε τρίποντο – πρόκριση επί της Λέγκια, με την ομάδα του Ουνάι Έμερι να κερδίζει με 2-1, σε ένα ματς που επισκιάστηκε από τα τρομερά επεισόδια εκτός γηπέδου.

Κυνική, μεστή εμφάνιση, εντυπωσιακή ανά διαστήματα και 10η σερί νίκη  σε όλες τις διοργανώσεις για τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να επικρατεί με 3-0 και να φτάνει τους 12 βαθμούς, μετά από πέντε αναμετρήσεις, στον 5ο όμιλο του Europa League.

Ο Λουίς Ντίας άνοιξε το σκορ, με πολύ όμορφη κεφαλιά στο 12ο λεπτό, ενώ όλα φάνηκε να οριστικοποιούνται με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου, όταν ο Κόντι Χάκπο μετουσίωσε σε ασίστ την πάσα του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, με τον Κώστα Τσιμίκα να βλέπει ένα τρομερό σουτ του στο 30ο λεπτό να καταλήγει στο δοκάρι.

Το τρίτο της γκολ η Λίβερπουλ το βρήκε στο 51ο λεπτό, με τον Κόντι Χάκπο να κερδίζει πέναλτι και τον Σαλάχ να χρίζεται σκόρερ, για 199η φορά με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Ακολούθησε ακόμη ένα δοκάρια με τον Κόντι Χάκπο, ενώ σημαντική στιγμή είχε και ο Νούνιες στο 60’, με τον Λαγουάλ να τον νικά και να του στερεί το γκολ. Ωστόσο, ο Ολλανδός διαμόρφωσε τελικά το αποτέλεσμα, στο 92', έπειτα από ασίστ του Αλεξάντερ Άρνολντ.

Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα πήρε την πιο κομβική της νίκη στο Europa Conference League μέχρι την επόμενη, καθώς σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, εκτός αγωνιστικού χώρου, επικράτησε της Λέγκια Βαρσοβίας με 2-1.

Βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 4ο λεπτό με τον Ντιαμπί, ισοφαρίστηκε από τον Μούτσι στο 20’, αλλά ο Μορένο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τη συμπλήρωση μίας ώρας. Δεν απείλησαν γενικώς οι Πολωνοί, αναχώρησαν από το «Βίλα Παρκ» με μόλις τρεις εντός εστίας τελικές προσπάθειες και η Βίλα έκανε το αποφασιστικό βήμα για την πρώτη θέση, με ένα ταξίδι στην έδρα της Ζρινιέσκι να εκκρεμεί.