Η Γαλλία τους ξεπέρασε όλους: Το «7-0 ημίχρονο» που δεν είχε εμφανιστεί ποτέ σε προκριματικά EURO!

Έχετε καταλάβει τι έχουμε παρακολουθήσει σε 45 λεπτά από τη Γαλλία; Επτά γκολ υπέρ της να έχουν μετρήσει, 10 γκολ συνολικά να έχει βάλει απέναντι στο Γιβραλτάρ και η μεγαλύτερη διαφορά σε σκορ πρώτου μέρους μεταξύ δύο ομάδων, σε ματς προκριματικών EURO, είναι γεγονός. Αδιανόητο!

Πρόκειται για το απόλυτο ρεκόρ. Για την πρώτη φορά ιστορικά στα προκριματικά του EURO, που μία ομάδα καταφέρνει να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με ένα τέτοιου είδους υπέρ της σκορ.

Διότι τη δεδομένη χρονική στιγμή, η Γαλλία πραγματικά «διαλύει» το Γιβραλτάρ. Έχει σκοράρει 10 φορές συνολικά, έχουν μετρήσει τα επτά γκολ της, πήγε στο ημίχρονο με 7-0 και κυνηγάει τη μεγαλύτερη επικράτηση στην ιστορία της, μετά το 10-0 επί του Αζερμπαϊτζάν, εντός έδρας, το 1995.

Έχοντας κοιτάξει όλα τα ματς που έχουν ολοκληρωθεί με περισσότερα από εννέα γκολ αθροιστικά, διαπιστώνει κανείς πως αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ. Επτά γκολ σε 45 λεπτά, από την ίδια ομάδα. Πρακτικά δηλαδή, οι Γάλλοι σκόραραν απέναντι στο Γιβραλτάρ ανά έξι λεπτά και… κάτι. Είναι απίθανο!

Ξεπέρασαν λοιπόν τη μεγαλύτερη νίκη ημιχρόνου που είχαμε παρακολουθήσει ως στιγμής. Για την ακρίβεια, έχουμε δει δύο τέτοιες περιπτώσεις. Το 13-0 της Γερμανίας επί του Σαν Μαρίνο, εκτός έδρας, πριν από 17 χρόνια, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 6-0, και το ίδιο σκορ, το 2019, στη νίκη της Ρωσίας επί του Σαν Μαρίνο (και πάλι) με 9-0!

Μένει να δούμε πού θα σταματήσουν οι Γάλλοι. Διότι αν το θέλουν θα «γράψουν» ιστορία. Όχι μόνο θα ξεπεράσουν το δικό τους ατομικό ρεκόρ, σε όλες τις διοργανώσεις, όχι μόνο θα καταρρίψουν το αρνητικότερο αποτέλεσμα στην ιστορία του Γιβραλτάρ (9-0 από το Βέλγιο το 2017), αλλά θα απειλήσουν και το προαναφερθέν σκορ της Γερμανίας, που συνιστά τη μεγαλύτερη διαφορά σκορ στην ιστορία των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος!

Αναλυτικά, τα μεγαλύτερα σε διαφορά σκορ στην ιστορία των προκριματικών του EURO:

*Γαλλία – Γιβραλτάρ 7-0 στο ημίχρονο

Σαν Μαρίνο – Γερμανία 0-13 (0-6 ημίχρονο), 2006

Ισπανία – Μάλτα 12-1 (3-1 ημίχρονο), 1983

Ολλανδία – Σαν Μαρίνο 11-0 (3-0 ημίχρονο), 2011

Γαλλία – Αζερμπαϊτζάν 10-0 (3-0 ημίχρονο), 1995

Αγγλία – Λουξεμβούργο 9-0 (4-0 ημίχρονο), 1982

Ισπανία – Αλβανία 9-0 (4-0 ημίχρονο), 1990

Ισπανία – Αυστρία 9-0 (5-0 ημίχρονο), 1999