Στο «χαλαρό» η Αγγλία, γκολ ξανά ο Κέιν, βγήκε η… υποχρέωση! (vids)

Με υποχρέωση φάνηκε να μοιάζει η αναμέτρηση της Αγγλίας με τη Μάλτα, στην προτελευταία αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024, με τα «τρία Λιοντάρια» πάντως να επικρατούν με 2-0. Σκόρερ ο Χάρι Κέιν, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουγθκεϊτ.

Η αλήθεια είναι πως η διαφορά ποιότητας της Αγγλίας με τη Μάλτα είναι τέτοια, που δεν επιδέχεται ιδιαίτερη κριτική η αναμέτρηση, πόσο μάλλον από τη στιγμή που η Αγγλία έχει ήδη προκριθεί στην τελική φάση του EURO 2024 και απλά αγωνίστηκε για να… βγει η «υποχρέωση».

Τα «τρία Λιοντάρια» δεν φόρτσαραν σε κανένα σημείο του ματς, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και σημείωσαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους σε επίσημες και μη αναμετρήσεις, με το αυτογκόλ του Πέπε να τους «λύνει» τα χέρια.

Ο Φιλ Φόντεν προέβη σε υπέροχη ατομική ενέργεια και άθελά του, ο παίκτης της Μάλτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 στο 8ο λεπτό.

Ακολούθησε συντήρηση δυνάμεων από πλευράς γηπεδούχων, που «κλείδωσαν» το παιχνίδι στο 75ο λεπτό, έπειτα από γκολ του Χάρι Κέιν και ασίστ του Μπουκάγιο Σάκα.

Λίγο έλειψε 120 δευτερόλεπτα μετά να έχουμε και το 3-0, αλλά το τέρμα του Ντέκλαν Ράις ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με το τελικό 2-0, οι Άγγλοι έχουν εξασφαλίσει και την πρωτιά του ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει πλέον 19 βαθμούς από τους διαθέσιμους 21, έπειτα από επτά αναμετρήσεις.