Στον αστερισμό του Ντοκού η Σίτι, φοβερή η Μπρέντφορντ, πρώτη νίκη με... Μπάλντοκ για την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ!

Ένα γκολ και τέσσερις ασίστ από τον αφηνιασμένο, Ζερεμί Ντοκού, στη Σίτι, η οποία διέσυρε με το 6-1 την Μπόρνμουθ. Βαθμό με απίστευτη τύχη πήρε η Μπράιτον στο «Γκούντισον Παρκ» με το 1-1 επί της Έβερτον. Ματς με δύο ανατροπές στο Μπρέντφορντ όπου η ομάδα του Φρανκ επιβλήθηκε 3-2 της Γουέστ Χαμ, με τον Μαυροπάνο να πετυχαίνει αυτογκόλ. Ο Μπάλντοκ πρόσφερε στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ την πρώτη της νίκη με κερδισμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις για το 2-1 επί της Γουλβς, νίκη (2-0) για την Πάλας στην έδρα της Μπέρνλι.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπόρνμουθ 6-1

Ο Χάαλαντ ήθελε πολύ να δώσει συνέχεια στο σκοράρισμα μετά τα δύο τέρματα που πέτυχε πριν από μια εβδομάδα στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, είχε δοκάρι, αλλά τελικά ο Ζερεμί Ντοκού κέρδισε όλες τις εντυπώσεις στην άνετη επικράτηση της Σίτι απέναντι στην Μπόρνμουθ. Ο Άντονι Ιραόλα έβλεπε την ομάδα του ν' αμύνεται μαζικά και ν' αποφεύγει τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία της, όμως, όλα γκρεμίστηκαν πολύ γρήγορα.

Ο Ντοκού αποφάσισε να κάνει πάρτι, άνοιξε το σκορ στο 30' μετά από το 1-2 με τον Ρόδρι, «σέρβιρε» από δεξιά το 2-0 του Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ, στο 37' έκανε το αριστερό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με κόντρα στον Ακάντζι. Ο τελευταίος πιστώθηκε το γκολ, αφού η μπάλα θα πήγαινε άουτ αν δεν υπήρχε η δική του, ακούσια παρέμβαση.

Ο Ντοκού δεν θα σταματούσε εκεί, δυστυχώς για το σύνολο του Ιραόλα, αφού στο 64' ετοίμασε και το γκολ του Φιλ Φόντεν που με μια επαφή και πλασέ με το αριστερό έγραψε το 4-0. Μια γρήγορη επίθεση των «cherries» στο 74' οδήγησε τον Σινιστέρα σε θέση βολής και κατάφερε να πλασάρει τον Έντερσον για το 4-1. Η Μπόρνμουθ δεν μπορούσε πλέον ν' αμύνεται όπως στο ξεκίνημα του ματς, είχε αφήσει μεγάλους χώρους πίσω, ο Ντοκού πέταξε την μπάλα μπροστά για τον Μπερνάρντο Σίλβα κι αυτός με ωραία λόμπα από πλάγια θέση στο 84' έγραψε το 5-1. Το τελικό σκορ (6-1) διαμόρφωσε στο 88' ο Ακέ με κεφαλιά – ψαράκι από γύρισμα του Μπομπ από δεξιά.

Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 3-2

Με τέτοιες μονάδες, η Γουέστ Χαμ μπορεί να κάνει τη διαφορά και σε παιχνίδια κατά τα οποία βρίσκεται αντιμέτωπη με μεγάλες εκπλήξεις. Και αντίστοιχα όταν επέρχεται εφησυχασμός, μπορεί να χύσει όλη την καρδάρα με το γάλα. Κάπως έτσι, όταν στο 10ο λεπτό ο Μοπέ σκόραρε για την Μπρέντφορντ μετά από κακή συνεννόηση των Σούτσεκ και Αγκέρ στα μετόπισθεν των «σφυριών», το σύνολο του Μόγιες βρήκε απαντήσεις. Στο 18ο λεπτό ο Κούντους με τρομερό ανάποδο από σέντρα του Αντόνιο έκανε το 1-1 και στο 26' έπειτα από δοκάρι του σκόρερ, ο Μπόουεν πήρε το «ριμπάουντ» για την ανατροπή.

Η Γουέστ Χαμ θα μπορούσε να έχει αποκτήσει μεγαλύτερη ασφάλεια πριν από την ανάπαυλα, αλλά οι Αντόνιο και Μπενραχμά τα έκαναν μαντάρα στο 40' αντί να σκοράρουν σε κενή εστία... Κι αυτό φάνηκε ακόμα πιο πικρό, αφού στο 55' ο Μαυροπάνος άθελά του με το κεφάλι πέτυχε αυτογκόλ από σέντρα του Εμπουεμό για το 2-2. Η Μπρέντφορντ άρχισε να τολμά και να διεκδικεί ό,τι θα μπορούσε να της προσφέρει και η τύχη σ' ένα ματς που είχε ανοίξει αρκετά, όμως η Μπρέντφορντ στο 70' έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, τη δεύτερη του ματς, με την κεφαλιά του Νέιθαν Κόλινς. Μετά την τεράστια νίκη επί της Τσέλσι, οι «bees» συνέχισαν με φοβερή επικράτηση κόντρα στους κατόχους του περσινού Europa Conference League!

Μπέρνλι – Κρίσταλ Πάλας 0-2

Ο Βενσάν Κομπανί συνεχίζει ν' αντιλαμβάνεται πόσο δύσκολη είναι η αποστολή της ομάδας του στην Πρέμιερ Λιγκ και πόσα καρδιοχτύπια θα έχει η σεζόν στην προσπάθεια να κρατηθεί η Μπέρνλι στην κατηγορία. Η Πάλας στο 22ο λεπτό με τον Αγιού από δεξιά να μπαίνει ανενόχλητος στην περιοχή, έφτασε στο γκολ με τον Σλουπ για το 1-0 και έβαλε... μπρος την επίδοση του θετικού αποτελέσματος. Σε 5 παιχνίδια πριν από το σημερινό, οι «αετοί» παρέμειναν ηττημένοι όταν πήγαν στ' αποδυτήρια στην ανάπαυλα με το προβάδισμα.

Και μπορεί να ήταν μόλις το 2ο τέρμα της Πάλας στο πρώτο ημίχρονο τη φετινή σεζόν, όμως η ομάδα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι «clarets» έχουν δεχθεί τα περισσότερα γκολ στο πρώτο 45λεπτο στην Πρέμιερ (12). Η Μπέρνλι ακόμα κι όταν είχε την μπάλα στην κατοχή της, έδειχνε να μην έχει πληθώρα ιδεών για να βρει απάντηση στο γκολ που είχε δεχθεί. Ο Γκούντμουντσον έχασε μια πολύ καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος από γύρισμα του εκπληκτικού, Κολεόσο, αλλά γενικά το παιχνίδι δεν παρουσίασε κάτι τρομερό. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να πιέσουν για να διεκδικήσουν τουλάχιστον τον βαθμό, όμως, στις καθυστερήσεις οι «αετοί» έφτασαν στο τελικό 2-0. Η πίεση του Αγιού κοντά στο κόρνερ απέφερε καρπούς, η Πάλας κέρδισε έξω από την περιοχή, ο Έζε έστρωσε προς αριστερά και ο Μίτσελ υπέγραψε τη νίκη.

Έβερτον – Μπράιτον 1-1

Σε ένα πολύ ωραίο ματς που έλαβε χώρα στο «Γκούντισον Παρκ», Έβερτον και Μπράιτον έμειναν στο 1-1 και πήραν από έναν βαθμό, με την κάθε μία να φαντάζει δυσαρεστημένη, για διαφορετικούς λόγους.

Τα «ζαχαρωτά» ήταν αυτά που πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι, όταν ο Μικολένκο έκανε το 1-0 στο 7ο λεπτό και έκανε τους γηπεδούχους να πιστεύουν πως ενδεχομένως το απόγευμά τους θα είναι ευκολότερο από ό,τι θα περίμενε ο Σον Ντάις.

Η Μπράιτον επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε εν μέρει, όταν ο Λιούις Ντανκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 14’. Το γκολ ακυρώθηκε όμως ως οφσάιντ και η Έβερτον ήλεγξε τον ρυθμό μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, για να διατηρήσει το υπέρ της 1-0.

Και παρότι έμοιαζε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με το πέρασμα του χρόνου, αποφάσισε να δώσει χώρο στους «γλάρους». Μέγα λάθος όταν έχεις απέναντί σου την Μπράιτον του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, η οποία έμελλε να σταθεί τυχερή σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Αρχικά, δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ όταν ο ΜακΝιλ στο 75’ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, για να έρθει ο Μιτόμα και να ισοφαρίσει στο 84ο λεπτό. Επιχείρησε σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Γιανγκ και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Κάθε ομάδα κέρδισε από ένα κόρνερ, καμία δεν κατάφερε να σκοράρει και κάπως έτσι, η Μπράιτον ανέβηκε στους 18 βαθμούς, όσους έχει τη δεδομένη χρονική στιγμή και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 2-1

Όλα έδειχναν πως ενδεχομένως να βρισκόμαστε κοντά στην πρώτη νίκη της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ του Τζορτζ Μπάλντοκ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, μετά την επιστροφή της στην Premier League. Μέχρι το 89ο λεπτό έμοιαζε δεδομένο, μετά… απίθανο και στην τελευταία φάση έκανε την εμφάνισή του ο Έλληνας μπακ, που «χάρισε» επί της ουσίας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του, μετά από 11 αγωνιστικές.

Η γηπεδούχος υποδέχθηκε τη Γουλβς, ήταν ανώτερη σε ολόκληρο το διάστημα της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκε από τους «λύκους» και εν τέλει ανταμείφθηκε για τη λογική της στο 72ο λεπτό, όταν ο Άρτσερ έκανε το 1-0.

Η Γουλβς έμοιαζε «μπλοκαρισμένη» και δεν μπορούσε να αντιδράσει, όμως μία στιγμή ήταν αρκετή για να αποφύγει την ήττα. Το σύνολο του Γκάρι Ο’ Νιλ σκόραρε στο 89’ με μεγάλη δόση τύχης, με τον Μπελεγκάρντε να νικά τον Φοντέρινχαμ και να μετουσιώνει σε γκολ την πρώτη τελική προσπάθεια της ομάδας του στο δεύτερο μέρος.

Ακολούθησε… χαμός. Η Σέφιλντ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στις καθυστερήσεις, σε χέρι μετά από προσπάθεια του Άρτσερ και δεν καταλογίστηκε, αλλά στη δεύτερη περίπτωση που της δόθηκε η δυνατότητα, ήρωας ήταν ο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Αυτός κέρδισε την παράβαση από τον Σίλβα, η ομάδα του σκόραρε με τον Νόργουντ και η πρώτη της νίκη στην Premier League είναι γεγονός!