Γερμανία... έρχονται: Η Αγγλία είναι στο EURO 2024, μεγάλη ανατροπή, ηγέτες Κέιν και Μπέλιγχαμ! (vids)

Σπουδαία στιγμή για την εθνική Αγγλίας, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ιταλίας στο Wembley και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο EURO 2024. Ηγετική εμφάνιση από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ, έφτασε τα 61 γκολ ο Χάρι Κέιν και τα «τρία Λιοντάρια» πήραν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό από τη «Σκουάντρα Ατζούρα», καθιστώντας αμφίβολη ακόμη και την παρουσία της στη Γερμανία!

Τι και αν η Ιταλία δεν είχε ηττηθεί σε εκτός έδρας αναμέτρηση σε προκριματικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης από τον Σεπτέμβριο του 2006; Τι και αν η Αγγλία δεν είχε καταφέρει να την κερδίσει ποτέ, δύο συνεχόμενες φορές, στον 21ο αιώνα; Τι και αν το ματς μεταξύ τους ήταν από μόνο του… ιδιαίτερο, από τη στιγμή που τα «τρία Λιοντάρια» υποδέχθηκαν την αντίπαλό τους στο Wembley για πρώτη φορά μετά τον χαμένο τελικό;

Όλα αυτά εν τέλει καμία σημασία διαδραμάτισαν και η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πανηγύρισε μία τεράστια νίκη επί της Ιταλίας με ανατροπή, με το τελικό 3-1 να εξασφαλίζει την παρουσία της στο EURO 2024.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 15ο λεπτό από το γκολ του Σκαμάκα, αλλά η αντίδρασή τους ήταν εξαιρετική.

Ο Μπέλιγχαμ κέρδισε πέναλτι από τον Ντι Λορέντσο και ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε στο 32’, για να «ισοφαρίσει» παράλληλα και τα γκολ του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον στο Wembley, φτάνοντας τα 23, από τα 60 που έχει καταγράψει συνολικά με τη φανέλα της χώρας του.

Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν κατά βάση από τα αριστερά, μιας και ο Κίραν Τρίπιερ αγωνιζόταν με ανάποδο πόδι, αλλά από τη στιγμή που δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-1 πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, η Αγγλία θα ήταν βελτιωμένη στην επανάληψη.

Και πράγματι, αυτό συνέβη. Σε μία υπέροχη κόντρα – επίθεση, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έκανε το 2-1 με τον Μάρκους Ράσφορντ στο 47’, τη στιγμή που ο Τζουντ Μπέλιγχαμ είχε περάσει από… πάνω τον αντίπαλό του, για να δώσει τη «δεύτερη» επί της ουσίας, μετά το κερδισμένο πέναλτι, ασίστ του στο ματς.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 77ο λεπτό ο Χάρι Κέιν και κάπως έτσι, οι Άγγλοι τα κατάφεραν. Είναι πρώτοι, δεν τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα της Ουκρανίας με τη Μάλτα και θα βρεθούν δεδομένα στο EURO 2024 στη Γερμανία, με στόχο φυσικά την κατάκτηση του τροπαίου!