Ιστορική νίκη για Λούτον, η Γουλβς «πλήγωσε» τη Σίτι, ξανά «χαστούκι» για την Γιουνάιτεντ!

Η Λούτον επιτέλους τα κατάφερε! Πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, περνώντας από το «Γκούντισον Παρκ» με το τελικό 2-1 επί της Έβερτον! Ο αντίκτυπος του αποκλεισμού από το Λιγκ Καπ έφερε άσχημο αποτέλεσμα για την Σίτι που ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στην Πρέμιερ, 2-1 από την Γουλβς στο «Μολινό». Με... περίπατο η Άρσεναλ 4-0 την Μπόρνμουθ εκτός έδρας, νέο πισωγύρισμα για την Γιουνάιτεντ με το 1-0 της Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ». Χαλαρά οι Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ, 2-0 τις Μπέρνλι και Σεφ. Γιουνάιτεντ αντίστοιχα.

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-4

Εξαιρετική εμφάνιση της Άρσεναλ εκτός έδρας απέναντι στην Μπόρνμουθ, ακόμη μία απόδειξη για το γεγονός πως οι «κανονιέρηδες», για κάποιον… ιδιαίτερο λόγο, είναι καλύτεροι εκτός έδρας παρά στο «Έμιρεϊτς», στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Μπορεί η αναμέτρησή τους να μην ξεκίνησε το ίδιο πειστικά με πέρυσι, όπου επικρατούσε με 2-0 στο 6ο λεπτό, όμως μία στιγμή ήταν αρκετή, προκειμένου το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα να ανοίξει το σκορ.

Έγινε το 1-0 στο 17ο λεπτό με τον Μπουκάγιο Σάκα, έπειτα από δοκάρι του Γκαμπριέλ Ζεσούς και δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι και ο Μαρτίν Έντεγκααρντ ανέλαβε την εκτέλεσή του.

Έκανε ψύχραιμα το 2-0 για την ομάδα του και εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι προέβησαν σε άψογη διαχείριση του αποτελέσματος. Το 3-0 προέκυψε και πάλι με πέναλτι, με τη στιγμή να είναι… υπέροχη. Όλοι έδωσαν την εκτέλεση στον Κάι Χάβερτς, ο Γερμανός ευστόχησε και το 3-0 έμοιαζε πως θα αποτελέσει το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης, με την Άρσεναλ να ανεβαίνει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Εν τέλει, σκόραρε και ο Μπεν Γουάιτ στο 93’, με το δεύτερο γκολ του για το club να ανεβάζει την Άρσεναλ στους 17 βαθμούς!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1

Είναι δεδομένο πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει την ανάγκη να αποκτήσει κεντρικό αμυντικό, ο Λισάντρο Μαρτίνες θα λείψει για τους επόμενους μήνες, ο Ραφαέλ Βαράν είναι επιρρεπής στους τραυματισμούς και ο Λίντελοφ δεν έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του Έρικ Τεν Χαγκ.

Και αν τα αμυντικά της προβλήματα δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για τον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ απέναντι στους «αετούς», αυτά έγιναν φανερά στη… ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ», με την Κρίσταλ Πάλας να επικρατεί με 1-0.

Άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με απίθανο «βολέ» του Άντερσεν και παρά τη μεγάλη πίεση που της ασκήθηκε, διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Ο Καζεμίρο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 27’, το ίδιο συνέβη με τον ίδιο παίκτη και στο 40’ και από εκεί και πέρα, στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε.

Ζήτησε πέναλτι ο Μάρκους Ράσφορντ, 30 λεπτά πριν το φινάλε, είχε μεγάλη στιγμή ο Χόιλουντ στο 57’ και ο Μέισον Μάουντ στο 75’, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκαρνάτσο λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Γκέιχι και κατέληξε κόρνερ.

Διατηρήθηκε το 1-0 μέχρι τέλους, πρώτο «διπλό» της Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ» μετά από μία τριετία!

Έβερτον – Λούτον 1-2

«Ιστορικό» αποτέλεσμα για τη Λούτον, η πρώτη της νίκη στην Premier League σε ολόκληρη την ύπαρξή της είναι γεγονός, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» με 2-1, πανηγυρίζοντας ένα τεράστιο τρίποντο!

Η Λούτον προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Λόκιερ, ενώ στο 31’ ο Μόρις έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με την Έβερτον να βρίσκεται σε «σοκ», μην μπορώντας να διαχειριστεί τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί.

Αυτό δεν άλλαξε ούτε με τη μείωση του σκορ από τον Κάλβερτ Λιούιν και η Λούτον τα κατάφερε, σε ένα ματς που δεν θα λησμονήσει… ποτέ!

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 2-1

Με το «Μολινό» να βρίζει εν χορώ τον Ματέους Νούνιες για την στάση που κράτησε μέχρι να πάρει την μεταγραφή του στην Μάντσεστερ Σίτι, η Γουλβς κατάφερε να πάρει την ώθηση που ήθελε από το κοινό και να προηγηθεί με... μια μικρή βοήθεια! Από προσπάθεια του Πέδρο Νέτο από δεξιά, ο Ρούμπεν Ντίας άθελά του με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον για το 1-0 των «λύκων» στο 13ο λεπτό. Οι «πολίτες» είχαν πλέον μια πολύ δύσκολη αποστολή μπροστά τους, με τον Άλβαρες να κάνει το πρώτο βήμα μπροστά και να ισοφαρίζει με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 58' της αναμέτρησης! Πάλι όμως μια ολιγωρία στα μετόπισθεν θα έβαζε την Σίτι σε θέση κυνηγού στο σκορ. Ο Χι Τσαν από ασίστ του Κούνια κι ενώ αμέσως νωρίτερα η Γουλβς είχε αποσοβήσει την ανατροπή διώχνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή, έγραψε το 2-1 με πλασέ σε κενή εστία για να ξεσπάσει ξανά το «Μολινό». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μερικές μέρες μετά τον αποκλεισμό στον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ, βίωσαν νέα αναποδιά και πλέον η κορυφή... διεκδικείται στα ίσια!

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 2-0

Για κάτι τέτοιες ενέργειες και εμπνεύσεις η Νιούκαστλ «διψάει» και για κάτι τέτοιες στιγμές βασίζεται στην ποιότητα των παικτών που έχει συγκεντρώσει στο ρόστερ της. Οι «καρακάξες» κόντρα στην Μπέρνλι που προσπάθησε να εμφανιστεί με αυτοπεποίθηση στο St. James' Park, προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τον Αλμιρόν να κάνει δυο επαφές και να «εκτελεί» με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής για το 1-0! Οι «καρακάξες» περιμένοντας και την Παρί Σεν Ζερμέν εντός έδρας την ερχόμενη εβδομάδα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ ήθελαν να πάρουν όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη νίκη κι έτσι το έπραξαν. Ο Ίσακ στο 76' έγραψε το τελικό 2-0 για το σύνολο του Χάου.

Γουέστ Χαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0

Τα «σφυριά» ήξεραν ότι έπρεπε να επιβεβαιώσουν και στο γήπεδο τον τίτλο του φαβορί, ασκώντας πίεση εξ αρχής και κάνοντας τον Φόντρινγχαμ στα γκολπόστ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να καταλάβει πως θα ήταν δύσκολο το απόγευμα του Σαββάτου για εκείνον. Κάπως έτσι στο 23ο λεπτό με τρομερή συνεργασία των παικτών του Ντέιβιντ Μόγιες και ανάπτυξη από τα δεξιά, ο Τσουφάλ έστρωσε στον Μπόουεν για το 1-0 των Λονδρέζων. Οι «λεπίδες» ήταν επιπόλαιες, ακόμα κι όταν επιτέθηκαν δεν είχαν σωστές επιλογές και ως αποτέλεσμα αποτέλεσμα τιμωρήθηκαν στο 37'. Ο Σούτσεκ με ωραίο τελείωμα από ασίστ του Αντόνιο που έπεσε για να σπρώξει την μπάλα, έκανε το 2-0 για την Γουέστ Χαμ που το απολάμβανε και κράτησε το προβάδισμα σχετικά εύκολα.