«Καθάρισε» εύκολα η Γιουνάιτεντ, αυτή… δεν είναι Γουλβς, αποκλεισμός και για τη Λούτον! (vids)

Με μεγάλο ενδιαφέρον εξελίχθηκε ο 3ος γύρος του Λιγκ Καπ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να προκρίνεται με χαρακτηριστική ευκολία απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας με 3-0, τη στιγμή που η Γουλβς «αυτοκτονούσε» στην έδρα της Ίπσουιτς. Εκτός θεσμού και η Λούτον, που ηττήθηκε με 1-0 από την Έξετερ της League One.

Μία από τις πιο μεστές φετινές της εμφανίσεις, ακόμη και αν δεν αφορά την Premier League, πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με 3-0 στο «Ολντ Τράφορντ» της Κρίσταλ Πάλας και συνεχίζει κανονικά στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ.

Ήταν εξαιρετική από την αρχή, κυριάρχησε στον άξονα με τον Άμραμπατ και τον Καζεμίρο και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Μέισον Μάουντ, σκόραρε δις σε διάστημα επτά λεπτών.

Αρχικά, στο 21ο λεπτό, 120 δευτερόλεπτα μετά την αναγκαστική αλλαγή του Ντιν Χέντερσον, ο Γκαρνάτσο έκανε το 1-0, για να έρθει ο Καζεμίρο και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 27΄, έπειτα από δική του κεφαλιά, σε στατική φάση.

Οι «αετοί», που είχαν και τον Ρομπ Χόλντινγκ στη βασική τους ενδεκάδα, δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με το 3-0 να διαμορφώνεται στο 55ο λεπτό, όταν ο Μαρσιάλ μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Καζεμίρο, από δύσκολη γωνία.

Καμία επικίνδυνη κατάσταση επί της ουσίας από πλευράς φιλοξενούμενων, πλην της στιγμής του 85ου λεπτού με τον Ματετά, θεατής ο Ονάνα, θετική η παρουσία του Χάρι Μαγκουάιρ, που πλαισίωσε τόσο τον Ράφαελ Βαράν, όσο και τον Τζόνι Έβανς με τον Λίντελοφ.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε η Έξετερ της League One, η οποία επικράτησε της Λούτον, που εξακολουθεί να μην πατά καλά. Ηττήθηκε με 1-0, το σκορ διαμορφώθηκε στο 84ο λεπτό από τον Μίτσελ, που τέσσερα λεπτά μετά αποβλήθηκε κιόλας!

Αποκλεισμός – σοκ και για τη Γουλβς του Ο’ Νιλ, η οποία επίσης επιβεβαίωσε με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο πως κάτι βαίνει πλήρως λάθος. Προηγήθηκε με 2-0, με γκολ του Χουάνγκ και Τότι, αλλά ακολούθησε μία σπουδαία ανατροπή από την Ίπσουιτς, που πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Έκρινε τη συνάντηση το γκολ του Τέιλορ στο 55’, μόλις τρεις εντός εστίας τελικές προσπάθειες η Γουλβς, που ολοκλήρωσε το ματς και με 57% κατοχή της μπάλας.

Μοναδική αναμέτρηση που κατέληξε στα πέναλτι αυτή της Μάνσφιλντ με την Πιτέρμπορο, μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας. Πανηγύρισαν εν τέλει οι γηπεδούχοι, επικρατώντας με 3-1 στη «ρώσικη ρουλέτα».