Αποτελεσματική Λίβερπουλ, έχει θέματα η Τσέλσι, τα κατάφερε με ανατροπή η Μπράιτον!

Οι Σαλάχ, Νούνιες και Ζότα έκαναν το καθήκον τους προσφέροντας τη νίκη (3-1) στη Λίβερπουλ κόντρα στην Γουέστ Χαμ στο «Άνφιλντ». Μεγάλο «διπλό» της Άστον Βίλα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (1-0) με την προβληματική Τσέλσι να μένει δίχως γκολ για τρίτο ματς! Η Μπράιτον ξεπέρασε την ήττα από την ΑΕΚ, φτάνοντας στο 3-1 με ανατροπή κόντρα στην Μπόρνμουθ.

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 3-1

Ματς απέναντι στην Γουέστ Χαμ δίχως τον Μοχάμεντ Σαλάχ να φτιάξει ή να πετύχει γκολ, δεν μπορούσε να γίνει. Και κάπως έτσι ο Αιγύπτιος κατάφερε σε 13 παιχνίδια απέναντι στους Λονδρέζους να καταγράψει συμμετοχή σε 13 τέρματα, σκοράροντας στο 16ο λεπτό του ματς στο «Άνφιλντ».

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0, σε μια αναμέτρηση που οι «κόκκινοι» έδειχναν να έχουν αρκετά κενά στα μετόπισθεν και με τον Άλισον να έχει κληθεί να δράσει, ειδικά σε μια πολύ καλή κεφαλιά του Σούτσεκ στα πρώτα λεπτά. Μπορεί τότε να μην κατάφερε να σκοράρει, όμως, ο Τσέχος στο 42’ έκανε την σέντρα για την κεφαλιά του Μπόουεν που έξυπνα μπροστά από τον Φαν Ντάικ ισοφάρισε σε 1-1 για τα «σφυριά».

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό, σε χρονικό σημείο όπου δεν έδειχνε το παιχνίδι πως θα είχε τέτοια εξέλιξη. Μια βαθιά μπαλιά του Μακ Άλιστερ ευνόησε τον Ντάργουιν που με ωραίο τελείωμα για το 2-1. Για να γίνει πιο άνετο το απόγευμα της ομάδας του Κλοπ, έστω και στα τελευταία λεπτά, ήρθε ο Ζότα στο 86’ να σκοράρει από κατέβασμα του Φαν Ντάικ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, για το τελικό 3-1. Οι «κόκκινοι» απέδωσαν τόσο – όσο μετά και το ταξίδι της Πέμπτης στην Αυστρία, εξασφαλίζοντας τους τρεις βαθμούς με τους… συνήθεις υπόπτους τους.

Τσέλσι – Άστον Βίλα 0-1

Η Τσέλσι ξεκίνησε φορτσάτη στην αναμέτρηση και… βοήθησε τον Σάντσεθ να περάσει χαλαρά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού οι «μπλε» άσκησαν αρκετά μεγάλη πίεση για να βρουν γκολ. Βέβαια δεν είχαν ευκαιρίες μέχρι να έρθει η μεγάλη χαμένη στιγμή από τον Τζάκσον στο 24ο λεπτό, με τον Μαρτίνες να τον νικά και να κρατάει το μηδέν. Η Βίλα μπορεί να μην είχε κατοχή, αλλά ήταν απόλυτα επικίνδυνη στις επιθέσεις της και σε μια εξ αυτών, στο 37’, ο Σάντσεθ απέκρουσε ένα εντυπωσιακό βολέ του Τζανιόλο. Στο 43ο λεπτό η Τσέλσι πίστεψε πως είχε αποκτήσει το προβάδισμα με κεφαλιά του Ντισασί, όμως υπήρχε οφσάιντ κι έτσι το ημίχρονο τελείωσε δίχως τέρματα.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ μαζί με τον Μικάιλο Μούντρικ έπαιρναν προσπάθειες ικανοποιώντας τον Ποτσετίνο για τις κινήσεις που έκαναν προκειμένου να φανούν όσο πιο απειλητικοί ήταν εφικτό για την αντίπαλη εστία. Ο Ζουστό στο 58ο λεπτό έκανε δύσκολη την ζωή της Τσέλσι όταν έπειτα και από την εξέταση του μαρκαρίσματός του στον Ντιν, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους «μπλε» με παίκτη λιγότερο για το τελευταίο ημίωρο και κάτι. Ήταν λογικό η Βίλα ν’ ανέβει πλέον αρκετά μέτρα στο γήπεδο και στο 73’ ο Γουότκινς με διπλή προσπάθεια σε αντεπίθεση έκανε το 1-0 για το κλαμπ του Μπέρμιγχαμ. Η Τσέλσι έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι δίχως γκολ και ξεκάθαρα υπάρχουν θέματα τα οποία θα πρέπει να εντοπίσει ο Ποτσετίνο…

Μπράιτον – Μπόρνμουθ 3-1

Ήθελε να συνέλθει η Μπράιτον μετά την ήττα στην πρώτη αγωνιστική του Europa League από την ΑΕΚ, ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι αποφάσισε να προβεί σε εννέα αλλαγές στο αρχικό σχήμα κόντρα στην Μπόρνμουθ και η αλήθεια είναι πως οι «γλάροι» έβγαλαν αντίδραση, παρά το γεγονός πως δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, τουλάχιστον αναφορικά με την απόδοσή τους στο πρώτο μέρος.

Ο Σολάνκε άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, τα «κεράσια» είχαν τις στιγμές τους για να σκοράρουν και δεύτερη φορά, αλλά από τη στιγμή που δεν εκμεταλλεύτηκαν περαιτέρω το καλό τους διάστημα, το «πλήρωσαν» ακριβά στη συνέχεια.

Η Μπράιτον είχε την τύχη με το μέρος της και ισοφάρισε στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με αυτογκόλ του Κέρκεζ και με την έναρξη της επανάληψης, κυριάρχησε ολοκληρωτικά.

Ο Μιτόμα έκανε το 2-1 στο 46ο λεπτό, μετά από δημιουργία του Νταχούντ και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 77’, με τον Εστουπινιάν να είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος συγκριτικά με το ματς με την ΑΕΚ.