Γλίτωσε απίθανο κάζο η Έβερτον, εκτός η Σεφ.Γιουνάιτεντ, πέρασε με Έντσο η Τσέλσι

Η Έβερτον έφτασε κοντά σε έναν σοκαριστικό αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ, αλλά οι Μπέτο και Ντανζούλα έσωσαν την κατάσταση με το 2-1 επί της Ντονκάστερ. Στα πέναλτι η Λίνκολν προκρίθηκε εις βάρος της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Με ανατροπή και με τον Έντσο Φερνάντες να επιστρατεύεται και να σκοράρει με την μπλε φανέλα, πέρασε η Τσέλσι με το 2-1 επί της Γουίμπλεντον.

Μετά την επιτυχία επί της Χαλ και το 2-1 στον πρώτο γύρο, η Ντονκάστερ έφτασε κοντά σε νέο θαύμα, αυτή τη φορά όμως, έστω κι αν... άργησε να ξυπνήσει, η Έβερτον στάθηκε στο ύψος της.

Η ομάδα του Σον Ντάις ήταν κάκιστη στη βραδιά, αλλά ο Μπέτο ήταν... αντίθετος με τον σοκαριστικό αποκλεισμό και το πάλεψε. Σκόραρε για πρώτη φορά με το κλαμπ στο 73ο λεπτό για το 1-1 και λίγο αργότερα είχε και δοκάρι, όπως επίσης και ο Ντανζούμα, που όμως λύτρωσε τα “ζαχαρωτά” με το 2-1 στο 89ο λεπτό! Η Ντονκάστερ είχε προηγηθεί με την κεφαλιά του Άιρονσαϊντ στο 44', με την ομάδα του, πάντως, να έχει φτάσει κάποια στιγμή τις τελικές στο υπέρ της 14-2!

Στο “Στάμφορντ Μπριτζ” η Γουίμπλεντον προηγήθηκε από την άσπρη βούλα με τον Τίλεϊ στο 19ο λεπτό. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισαν οι “μπλε” στο 45'+1' με το πρώτο τέρμα τυ Μαντουέκε ως μέλος της Τσέλσι, ενώ, στο 72' και έχοντας περάσει με αλλαγή στο δεύτερο μέρος, ο Έντσο εκμεταλλεύτηκε ασθενή απομάκρυνση της μπάλας στην άμυνα των φιλοξενούμενων για να σκοράρει κι εκείνος πρώτη φορά στην Τσέλσι γράφοντας το τελικό 2-1.

Η Μπλάκμπερν έκανε τρομερό πάρτι κόντρα στην Χάρογκεϊτ και δεν σταμάτησε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να φτάσει στο εντυπωσιακό 8-0 εκτός έδρας, ο Αμντουνί με γκολ στο 90' + 1' έστειλε την Μπέρνλι του Κομπανί στην επόμενη φάση με το 1-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε στα πέναλτι 3-2 (0-0 κ.α.) από την Λίνκολν!