ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ «διπλό» της Λίβερπουλ, με τον Νούνιες να… σκοτώνει τη Νιούκαστλ! (vids)

Αδιανόητο «διπλό» της Λίβερπουλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με τον Ντάργουιν Νούνιες να σκοράρει δις και να «σκοτώνει» τη Νιούκαστλ, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω για σχεδόν 65 λεπτά (1-2). Τρομερός ο Ουρουγουανός, τεράστια νίκη για τους «κόκκινους», αναλογικά με την εξέλιξη της συνάντησης!

Την πρώτη της ήττα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και την «παρθενική» από το 2015 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» φαινόταν πως θα υποστεί η Λίβερπουλ, αλλά ο Ντάργουιν Νούνιες, δεν το επέτρεψε. Και όχι απλά δεν το επέτρεψε, αλλά έδωσε και μία απίθανη νίκη στην ομάδα του.

Επρόκειτο για ένα ματς με πολλά νεύρα. Κυριολεκτικά. Τρομερές μονομαχίες, εξαιρετικός ρυθμός, με το σκορ να ανοίγει στο 25ο λεπτό, έπειτα από τραγικό λάθος του Αλεξάντερ Άρνολντ.

Έχασε το κοντρόλ, ο Γκόρντον βγήκε απέναντι από τον Άλισον και το 1-0 ήταν γεγονός, με πανζουρλισμό να επικρατεί στο Νιούκαστλ.

Τέσσερα λεπτά μετά, όλα έδειχναν να τελειώνουν για τη Λίβερπουλ. Ο Φαν Ντάικ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα και οι «κόκκινοι» έμειναν δίχως τον αρχηγό τους, μοιάζοντας πως καταρρέουν.

Αυτό θα είχε συμβεί άλλωστε, αν κάτω από την εστία τους δεν καθόταν ο Άλισον, με τον Βραζιλιάνο να έχει μία απίθανη απόκρουση στο σουτ του Αλμιρόν, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης είχε και την καλύτερη στιγμή του δευτέρου μέρους, στο 49ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Άλισον.

Η Νιούκαστλ είχε την υπεροχή, αλλά η Λίβερπουλ άντεχε. Διαχειριζόταν την κατάσταση, προσπαθούσε και έμενε στο ματς. Και όσο αυτό έμενε στο 1-0, όλα ήταν ανοιχτά.

Ο Σαλάχ προειδοποίησε στο 66ο λεπτό, αλλά η «χρυσή» αλλαγή ήταν ο Ντάργουιν Νούνιες.

Ισοφάρισε ο Ουρουγουανός με υπέροχο πλασέ και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 στο φινάλε, για να χαρίσει στη Λίβερπουλ μία αδιανόητη νίκη, αναλογικά με την εξέλιξη της συνάντησης.