Μπορεί και χωρίς Καϊσέδο η Μπράιτον, χειροκρότημα για Λούτον, μεγάλο «διπλό» η Φούλαμ

Η Μπράιτον κατάλαβε πρώτη απ' όλους πόσο υπολογίσιμη θα είναι η Λούτον στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Όμως, το προσπέρασε και δίχως καν να σκεφτεί ότι χάνει τον Καϊσέδο, επιβλήθηκε 4-1 των νεοφώτιστων που όμως κέρδισαν την αναγνώριση των ικανοτήτων τους. Εντυπωσιακό ματς και μεγάλη νίκη για την Φούλαμ στο “Γκούντισον Παρκ” με το 1-0 επί της Έβερτον, η Γουέστ Χαμ δεν πρόσεξε (1-1) απέναντι στην Μπόρνμουθ, πέρασε από το Σέφιλντ η Κρίσταλ Πάλας (1-0).

Μπράιτον – Λούτον 4-1

Πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Μπράιτον επί της Λούτον στο «Άμεξ», στην 1η αγωνιστική της φετινής Premier League, με τους «γλάρους» να κάνουν τα απολύτως απαραίτητα, ώστε να ξεκινήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πρώτη σεζόν της ιστορίας τους, η οποία συνδυάζεται και με την Ευρώπη.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι προηγήθηκε στο 36ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Σόλι Μαρτς, έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία με τον Μιτόμα, με τον Άγγλο επιθετικό να γίνεται ο πρώτος παίκτης της ομάδας του που πανηγυρίζει το πρώτο της γκολ στην πρεμιέρα, όντας από το «Νησί», μετά από 12 χρόνια.

Η Λούτον ήταν επικίνδυνη, αλλά η Μπράιτον μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος να τελειώσει κάθε συζήτηση περί… τριπόντου. Βρήκε και δεύτερο γκολ με την συμπλήρωση 71 λεπτών, χάρη στο εύστοχο πέναλτι της ακριβότερης μεταγραφής της ιστορικά, τον Ζοάο Πέδρο.

Με το ίδιο «νόμισμα» απάντησε η φιλοξενούμενη, η οποία μείωσε από τα «11» βήματα με τον Μόρις στο 79’, αλλά έξι λεπτά αργότερα, κάθε συζήτηση ολοκληρώθηκε. Ο Αντινγκρά, που έκανε το ντεμπούτο του στην Premier League έκανε το 3-1, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Φέργκιουσον στο 91’ και η νικηφόρα πρεμιέρα της Μπράιτον να είναι γεγονός, για 3η διαδοχική σεζόν!

Έβερτον – Φούλαμ 0-1

Το “Γκούντισον Παρκ” είχε εκκωφαντικό ενθουσιασμό και στο πρώτο 20λεπτο οι Έβερτον και Φούλαμ βοήθησαν τρομερά με τον ρυθμό που έδωσαν στο ματς. Με ταχύτητα, με έφεση στην επίθεση και με τον Λένο ν' αρνείται το γκολ στον Ντουκουρέ σε τετ-α-τετ στο 4ο λεπτό, η έναρξη του ματς στο λιμάνι ήταν άκρως εντυπωσιακή. Η ομάδα του Ντάις ήθελε να βρίσκει χώρους να τρέχει, τη στιγμή που οι Λονδρέζοι δεν είχαν πρόβλημα να ξεκινούν οργανωμένα και να κρατούν την κατοχή.

Στο 35ο λεπτό τα “ζαχαρωτά” κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Κιν, όμως, ο Ταρκόφσκι χρεώθηκε επιθετικό φάουλ στον Λένο κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Στο 41' ο πορτιέρε της Φούλαμ αρνήθηκε και το γκολ στον Μοπέ σε προβολή του Γάλλου μετά από ωραία κάθετη και οι “cottagers” μπορούσαν να πάρουν θάρρος από την ασφάλεια που απέπνεε ο τερματοφύλακάς τους. Ο Ραούλ Χιμένες στο 57ο λεπτό στην τελευταία φάση της παρουσίας του στο ματς είχε δοκάρι σε εξαιρετικό γυριστό σουτ και ο Μάρκο Σίλβα που είχε ήδη βγάλει τον Γουίλιαν, πέρασε στο ματς τους Μίτροβιτς και Περέρα, ενώ, παρών ήταν και ο Κόρδοβα – Ριντ.

Στο 67ο λεπτό ο Λένο έδιωξε ένα πολύ καλό σουτ του Ιγουόμπι και από το “ριμπάουντ” ο Πάτερσον έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από θέση που θα έπρεπε να έχει σκοράρει! H Φούλαμ είχε καλύτερα πατήματα στο δεύτερο μέρος και τελικά δικαιώθηκε στο 73', όταν ο Περέιρα πολύ δύσκολα έκανε το γύρισμα στον Κόρδοβα – Ριντ που αμαρκάριστος έγραψε το 1-0. Ο Λένο συνέχισε να βγάζει ό,τι πήγαινε προς την εστία του και στο 85' το έκανε σε μεγάλη ευκαιρία του Ιγουόμπι, για να κρατήσει και τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του!

Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 1-1

Η Γουέστ Χαμ βρέθηκε στο “Vitality Stadium” για να δοκιμάσει πρώτη την τακτική και την δυναμική της Μπόρνμουθ του Άντονι Ιραόλα στην Πρέμιερ Λιγκ. Η κάτοχος του Europa Conference League μπορεί να είχε πλεόν τον Ράις στην σύνθεσή της, αλλά είχε διάθεση να επιβληθεί. Μάλιστα, στο 16' ο Σούτσεκ πέτυχε το δοκάρι, ενώ φυσικά ο Μπόουεν δεν παύει ν' αποτελεί πηγή κινδύνου για τους αντιπάλους. Οι Σολάνκε και Μπρουκς χρειάζονταν ιδιαίτερη προσοχή όταν έβρισκαν χώρους για να προκαλέσουν ρήγματα στην άμυνα των “σφυριών”.

Ο Φίλιπ στο 33' κατάφερε πάνω στη γραμμή να μην επιτρέψει στον Ζούμα να βάλει μπροστά την Γουέστ Χαμ μετά από σύγχυση σε εκτέλεση κόρνερ. Αμφότερες οι ομάδες έπρεπε να ρισκάρουν περισσότερο και να κάνουν το κάτι παραπάνω για να βρουν γκολ. Κι αφού ο Αρεολέ απέκρουσε εντυπωσιακά μια προσπάθεια του Μπρουκς, ο Μπόουεν με απίστευτο σουτ στο 51ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Γουέστ Χαμ. Η Μπόρνμουθ ασφαλώς δεν παρέδιδε τα “όπλα”, είχε δοκάρι με τον Ράιαν Κρίστι ως απάντηση στο γκολ που δέχθηκε, συνέχισε να δείχνει πως μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς και το κατάφερε με τον Σολάνκε στο 82ο λεπτό, περνώντας και τον Αρεολά για το τελικό 1-1.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1

Μπορεί η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να επέστρεψε ενθουσιασμένη στην Premier League, μετά από ένα χρόνο απουσίας, έχοντας στη σύνθεσή της και τον Τζορτζ Μπάλντοκ, που αγωνίστηκε 90 λεπτά, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα από την πιο έμπειρη Κρίσταλ Πάλας.

Η ομάδα του Ρόι Χότζον ήταν κυνική, αμύνθηκε σωστά και βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 50ο λεπτό, χάρη σε τέρμα του Εντουάρ, έπειτα από προσπάθεια του Τζόρνταν Αγιού.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να θέλουν, αλλά να μην… μπορούν, δεν κατέγραψαν εντός εστίας τελική προσπάθεια και κάπως έτσι, οι «αετοί» «πέταξαν» με το «διπλό», διατηρώντας και το «μηδέν», για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση, επίσημη ή τεστ προετοιμασίας.