Η απόκρουση μίας ολόκληρης καριέρας – Ο Τράφορντ πιάνει πέναλτι στο… 100’ και οι Άγγλοι «γράφουν» ιστορία! (vid)

Απίθανο φινάλε στον τελικό του EURO 2023 για την u-21 της Αγγλίας και της Ισπανίας, με τα «τρία Λιοντάρια» να επικρατούν με 1-0, αλλά τον Τράφορντ να έχει κάνει την απόκρουση της ζωής του.

Έχουμε φτάσει στο 100ο λεπτό της συνάντησης. Οι Άγγλοι βρίσκονται ξανά μπροστά στο σκορ, με 1-0, απέναντι στην Ισπανία, και συνεχίζουν την παράδοση που τους θέλει να μην δέχονται γκολ σε ολόκληρο το EURO 2023.

Ακόμη και αυτή η «φουρνιά» τους όμως, παρουσιάζει τάσεις… αυτοκτονίας. Προσπαθούν, τρέχουν, αλλά ένα λεπτό πριν το φινάλε, προβαίνουν σε πέναλτι.

Ο Ρουίθ έχει τη «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσει. Η «φούρια ρόχα» αρχίζει να το πιστεύει και θεωρεί πως μία εύστοχη εκτέλεση θα της δώσει το έναυσμα για επιστροφή στην κορυφή, μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο Τράφορντ όμως αρνείται να νικηθεί. Μαντεύει σωστά, αποκρούει, δέχεται και δεύτερο σουτ, βγάζει και αυτό. Και κάπως έτσι, στο βράδυ της ζωής του και στο τουρνουά της… καριέρας του, η χώρα του κατακτά το τρόπαιο, για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα!