Ξεκίνημα με νίκη για την Αγγλία, σκόραρε… ξανά στο 2023 ο Σμιθ Ρόου!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U-21 η εθνική Αγγλίας, η οποία επικράτησε με 2-0 της Τσεχίας στην πρεμιέρα.

Ιδανικό ξεκίνημα, σοβαρή εμφάνιση και άνετη επικράτηση, πολύ πιο απλά από ό,τι αναδεικνύει το τελικό 2-0, είχε να επιδείξει η Αγγλία στην πρεμιέρα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U – 21.

Οι νέοι των «τριών Λιονταριών» φρόντισαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Ράμσεϊ και Έμιλ Σμιθ Ρόου να μπουν με το δεξί στην εν λόγω διοργάνωση.

Ο επιθετικός της Άρσεναλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 94ο λεπτό και σημείωσε το δεύτερό του γκολ εντός του ημερολογιακού έτους, και αυτό με τα χρώματα της χώρας του.

Κάπως έτσι, οι Άγγλοι μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο EURO U 2-1, κρατώντας και για 3η διαδοχική «εκτός» έδρας αναμέτρησή τους, έστω και τυπικά, το «μηδέν» στην άμυνα. Επόμενη αποστολή το ματς με το Ισραήλ το απόγευμα της Κυριακής (25/06), με στόχο να «κλειδώσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση.