LIVE: Μαν. Σίτι - Μαν. Γιουνάιτεντ 2-1 (τελικό)

Με δυο γκολ του Γκουντογκάν, η Σίτι κατέκτησε και το Κύπελλο Αγγλίας μετά το πρωτάθλημα και τώρα οδεύει προς το τρεμπλ με τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ σε μια εβδομάδα! Το England365.gr μετέφερε Live όσα συνέβησαν στο «Γουέμπλεϊ»!

90' + 6' ΦΙΝΑΛΕ!!! Η Σίτι είναι νταμπλούχος Αγγλίας κατακτώντας και το Κύπελλο με το τελικό 2-1 στον τελικό που για πρώτη φορά φιλοξένησε το μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ!

90' + 5' Λαπόρτ αντί του Γουόκερ για την Σίτι

90' + 2' Οριζόντιο δοκάρι για την Γιουνάιτεντ σε φάση διαρκείας με Βαράν και ΜακΤόμινεϊ!

89' Έξω ο Γκρίλις, μέσα ο Άκε για να εξασφαλιστεί η νίκη από πλευράς Πεπ

87' Η Σίτι κρατάει σχετικά άνετα το προβάδισμα στο σκορ και μετράει αντίστροφα για το φινάλε του τελικού!

83' Έξω ο Λίντελοφ, μέσα ο ΜακΤόμινεϊ, όλα για όλα από τον Τεν Χαγκ που θέλει να πιέσει επιθετικά όσο πάει!

80' Κάτι σαν σέντρα - σουτ από δεξιά από τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο Ακάνζι δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

78' Έξω και ο Σάντσο, μέσα ο Βέγκορστ

76' Έξω ο Ντε Μπρόινε, μέσα ο Φόντεν για την Σίτι

74' Προσπαθεί να κρατήσει υψηλά το ηθικό της η Γιουνάιτεντ και κυνηγάει τη νέα ισοφάριση

72' Απειλεί ο Γκαρνάτσο με το δεξί, λίγο άουτ η μπάλα!

71' Οφσάιντ ο Γκουντογκάν και δεν μετράει το τρίτο γκολ που πέτυχε από ριμπάουντ σε απόκρουση του Ντε Χέα στο πλασέ που επιχείρησε με το αριστερό ο Χάαλαντ!

69' Πολύ καλό σουτ από τον Ράσφορντ, λίγο πιο ψηλά από την εστία του Ορτέγκα η μπάλα

Η απάντηση του Τεν Χαγκ στην κατάσταση που διαμορφώνεται είναι η είσοδος του Γκαρνάτσο αντί του Έρικσεν για να συμβάλλει επιθετικά κάπως περισσότερο.

62' Πλασέ με το αριστερό ο Ντε Μπρόινε, απόκρουση με το δεξί ο Ντε Χέα!

Απίθανο μονοκόματο σουτ από το ύψος της περιοχής έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε και 2-1 η Σίτι! Ο Γερμανός είναι on fire! Τρομερός clutch ποδοσφαιριστής!

51' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ξανά ο Γκουντογκάν με εξίσου εντυπωσιακό σουτ!

49' Τρομερά επικίνδυνο γύρισμα του Ντε Μπρόινε από δεξιά, πέρασε απ' όλους η μπάλα!

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

45' + 5' Λήξη ημιχρόνου με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει σαν σε προπόνηση ένα γέμισμα από στατική φάση της Σίτι

42' Μονοκόματο σουτ ο Βαράν από την «καρδιά» της άμυνας της Σίτι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, άουτ

39' O Nτε Μπρόινε ζήτησε πέναλτι σε φάση με τον Φρεντ εντός περιοχής, κάλυψε τον χώρο του για να φτάσει στη μπάλα ο Βραζιλιάνος χαφ, συνεχίστηκε δίχως κάτι περαιτέρω το ματς

37' Μετά την ισοφάριση η Σίτι έχει βάλει πάλι ένταση στο παιχνίδι της για ν' απαντήσει και να ξαναπάρει το προβάδισμα

6-3 οι τελικές από τις δύο ομάδες για την Σίτι, 2-1 στο στόχο.

33' ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Γιουνάιτεντ και 1-1 από τον Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα!

31' Πέναλτι για την Γιουνάιτεντ, αφού ο Γκρίλις είχε ψηλά το χέρι στην κεφαλιά του Γουάν - Μπισάκα, παρά το γεγονός πως δεν είχε καμία πρόθεση, αλλά αύξησε την έκταση του σώματός του. Μάλιστα, είχε και κλειστά μάτια, αλλά έκανε την παράβαση...

30' Ο Τίρνεϊ σταματά το ματς για να δει στο βίντεο φάση με τον Γκρίλις έπειτα από παράπονα των παικτών της Γιουνάιτεντ για χέρι...

28' Καλό χαμηλό σουτ του Ντε Μπρόινε από απόσταση, λίγο άουτ η μπάλα με τον Ντε Χέα να πέφτει σωστά πάντως

Αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ του Γκουντογκάν είναι επίσημα στα 13'' του ματς και είναι το πιο γρήγορο στα χρονικά των τελικών του Κυπέλλου Αγγλίας! Ιστορία, στο δρόμο για το τρεμπλ...

24' Πρόβλημα στο δεξί γόνατο αντιμετωπίζει ο Ντε Χέα.

23' Ο Ντε Μπρόινε κατάφερε να βρει χώρο, να τρέξει, να αφήσει πίσω τον Έρικσεν, όμως μπλέχτηκε, δεν σκέφτηκε γρήγορα και έχασε την μπάλα

21' Σουτ του Χάαλαντ εκτός περιοχής, έφυγε ψηλά η μπάλα. Είχε αρκετά κορμιά γύρω του, αφού η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα

19' Η Σίτι προσπαθεί ν' ανταποκριθεί στο πρέσινγκ που έχει αρχίσει και εφαρμόζει η Γιουνάιτεντ

14' Η Γιουνάιτεντ καταφέρνει να κερδίσει την κατοχή, να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να πατήσει αρκετά στο επιθετικό της τρίτο.

10' Ο Έρικσεν στηρίζει πολύ την επίθεση της Γιουνάιτεντ που αποτελείται από τους Μπρούνο, Σάντσο και Ράσφορντ, με τους Φρεντ και Καζεμίρο να μένουν πιο πίσω.

9' Ο Στόουνς κινείται ακριβώς δίπλα στον Ρόδρι σε κατάσταση ανάπτυξης της Σίτι, με την άμυνα να γίνεται τριάδα για την ομάδα του Πεπ.

4' Κεφαλιά του Ρόδρι από το ύψος της περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, λίγο άουτ.

Με απίθανο βολέ στην κίνηση ο Γερμανός χαφ άφησε τον Ντε Χέα απλά να κοιτάζει την πορεία της μπάλας προς το αριστερό του «παραθυράκι» κι έγινε το 1-0 για την Σίτι!

1' Σέντρα στο ματς και ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Στα 15'' ο Ιλκάι Γκουντογκάν ανοίγει το σκορ!!!

Με επίσημη ενδυμασία ο Έρικ Τεν Χαγκ που αγκάλιασε τον Πεπ στον διάδρομο των αποδυτηρίων, πιο... casual ο Καταλανός με το φούτερ του παρά την σημασία του παιχνιδιού.

Έγιναν και τα απαραίτητα... τελετουργικά, με τον Πρίγκιπα Γουίλιαμ να χαιρετά τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο και φυσικά, υπήρξε και η ανάκρουση του εθνικού ύμνου με το «God save the King».

Γαλάζια και κόκκινη «θάλασσα» από κόσμο στο «στολίδι» του Λονδίνου, με τις δύο ομάδες πανέτοιμες πλέον για την έναρξη του μεγάλου παιχνιδιού!