Η στιγμή που η Λέστερ πήγε να «κλέψει» το ματς, στο 92’, στην πρώτη της τελική! (vid)

Μπορεί η εικόνα του ματς να πρέπει να αφήσει ικανοποιημένη τη Λέστερ, αναλογικά με την εικόνα της στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», όμως εκείνη η στιγμή του Καστάν στο 92ο λεπτό κόντρα στη Νιούκαστλ, δύσκολα θα λησμονηθεί.

Αμύνθηκε για 90 λεπτά.  Είχε την τύχη με το μέρος της στον απόλυτο βαθμό. Η μπάλα χτύπησε τρεις φορές στο δοκάρι, η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και η Λέστερ έφυγε από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με έναν βαθμό, ο οποίος της επιτρέπει να ονειρεύεται την παραμονή στην Premier League.

Ωστόσο, στο τέλος της ημέρας, δεν θα λησμονήσει ποτέ, κανείς, την ευκαιρία που έπεσε στα πόδια του Καστάν. Με το σύνολο του Ντιν Σμιθ να μην έχει καταγράψει ούτε μία τελική προσπάθεια σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, οι «αλεπούδες» κέρδισαν φάουλ εκτός περιοχής στο φινάλε.

Έπαιξαν με πάσα και η σέντρα που έλαβε χώρα, κατέληξε στον δεξιό οπισθοφύλακα της ομάδας. Αυτός εκτέλεσε εξαιρετικά, αλλά ο Νικ Πόουπ είχε απάντηση. Το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Αλλά τι ιστορία θα ήταν αυτή για τη Λέστερ, να φύγει με δεύτερο «διπλό» σε μία διετία από το εν λόγω γήπεδο, δίχως καν να έχει κάνει… φάση κόντρα στο σύνολο του Έντι Χάου…