Δύο πέναλτι, ένα άστοχο, ένα εύστοχο και… 1-1: Το απίθανο τρίλεπτο στο Λιντς - Νιούκαστλ! (vids)

Αν δεν το κάνεις εσύ, θα βρεθεί αυτός που μπορεί αντί για… εσένα. Αυτό τουλάχιστον αποδεικνύει ό,τι έλαβε χώρα σε τρία λεπτά και 23 δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση της Λιντς απέναντι στη Νιούκαστλ.

Μπορεί η Λιντς του Σαμ Άλαρνταϊς να προηγήθηκε απέναντι στη Νιούκαστλ μόλις στο 7ο λεπτό της συνάντησης, χάρη στο γκολ του Έιλινγκ, όμως αναμφίβολα, η πιο κομβική στιγμή του παιχνιδιού έλαβε χώρα στο 28’.

Ο Πάτρικ Μπάμφορντ έχει «χρυσή» ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Βρίσκεται στα «11» βήματα, με τη μπάλα στημένη μπροστά του και τον Νικ Πόουπ απέναντί του. Δεν τα καταφέρνει.

Και τρία λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Κάλουμ Γουίλσον τον τιμωρεί με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Πέναλτι αυτή τη φορά για τις «καρακάξες», εύστοχος ο Άγγλος και μεγάλος… οιωνός για τη Νιούκαστλ.

Ο Γουίλσον φτάνει τα 16 γκολ στην σεζόν. Ο πρώτος παίκτης της ομάδας του Έντι Χάου που το πράττει, μετά από 12 χρόνια. Προηγούμενος ήταν φυσικά ο Ντεμπά Μπα, το 2011-12. Την τελευταία δηλαδή σεζόν που οι «καρακάξες» πήραν ευρωπαϊκό εισιτήριο!