Ο διαβασμένος Πίκφορντ για τον Μάντισον: «Ελπίζω να πήρε το μάθημά του»! (vids)

Ο Πίκφορντ είχε κάνει την μελέτη του, «πόνταρε» στο 60% των εκτελέσεων πέναλτι του Μάντισον στο κέντρο, πανηγύρισε τη στιγμή που… η Έβερτον βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά στο φινάλε δικαιώθηκε. Και έκανε την καζούρα στον συμπατριώτη του. Και χάρισε και τη φανέλα του. Κι ας μην αρκεί στην ομάδα του ο ένας βαθμός…

Ο διεθνής πορτιέρε κατάφερε να κρατήσει τα «ζαχαρωτά» μέσα στο παιχνίδι του King Power Stadium, το βράδυ της Δευτέρας, στην τρομερή «μάχη» με την Λέστερ για τους βαθμούς που θα επέτρεπαν μια γερή ανάσα στην προσπάθεια επιβίωσης.

Οι «αλεπούδες» με τους Σογιούντσου και Βάρντι έκαναν ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το ματς, αν ο Μάντισον ευστοχούσε από την άσπρη βούλα πριν την ανάπαυλα. Ο Πίκφορντ έριξε γρήγορα μια ματιά στο μπουκάλι με το νερό, είδε ότι ο συμπατριώτης του κατά 60% εκτελεί στο κέντρο και αποφάσισε να μείνει εκεί.

Απέκρουσε και… το γιόρτασε. Στο σφύριγμα της λήξης, ο Πίκφορντ άρχισε να πανηγυρίζει, ακόμα κι αν ακόμα η Έβερτον ήταν πίσω στο σκορ! Και μάλιστα, όταν στα τελευταία λεπτά ο Βάρντι έχασε τρομερή ευκαιρία σε κενή εστία, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων γύρισε χαμογελώντας κι έκανε τον σταυρό του!

Μετά το τελικό 2-2 χάρισε και τη φανέλα του στην εξέδρα των οπαδών της Έβερτον και μπορεί ο βαθμός να μην ικανοποιεί απόλυτα την ομάδα του Ντάις, αλλά ο Πίκφορντ είδε το ποτήρι μισογεμάτο…

Και είχε τόση αυτοπεποίθηση που στα flash interviews μετά, δήλωσε: «Ελπίζω ο Μάντισον να πήρε το μάθημά του...», με στόχο να δείξει στον αστέρα της Λέστερ ότι καλό θα ήταν να γίνει πιο απρόβλεπτος στα πέναλτι...