Ο Λάμπαρντ δεν είναι μάγος, γλίτωσε με Κέιν η Τότεναμ, μεγάλες νίκες για Μπόρνμουθ και Γουέστ Χαμ

Με μόλις δυο προπονήσεις τί να προλάβει ν΄ αλλάξει; Ο Λάμπαρντ έκανε νέο ντεμπούτο στον πάγκο της Τσέλσι με ήττα (1-0) από την Γουλβς. Η Τότεναμ από την πλευρά της παραμένει αδιόρθωτη, αλλά έχει Κέιν και επιβλήθηκε 2-1 της Μπράιτον. Με ανατροπή μέσα σε 7' πέρασε η Νιούκαστλ από το Μπρέντφορντ, πολύτιμα «τρίποντα» για Μπόρνμουθ και Γουέστ Χαμ, στην 6άδα η Βίλα μετά το 2-0 επί της Φόρεστ!

Γουλβς – Τσέλσι 1-0

Ο Φρανκ Λάμπαρντ είναι ευτυχισμένος που βρίσκεται στην ομάδα που αγαπά, όμως, αντιλήφθηκε ότι πρέπει να ρίξει αρκετή δουλειά, όσο προλαβαίνει μέχρι το καλοκαίρι. Οι «μπλε» δεν ήταν καλοί στο «Μολινό» και φυσικά η Γουλβς ήθελε να το εκμεταλλευτεί. Χτύπησε την ... πόρτα της εστίας του Κέπα και τελικά την βρήκε ανοιχτή στο 31', όταν ο Νούνες με απίθανο δεξί σουτ σκόραρε για το 1-0 των «λύκων».

Η Τσέλσι με τον Χάβερτς στην επίθεση δεν μπορούσε να κάνει κάτι αξιόλογο, η Γουλβς μάλλον εύκολα διατηρούσε το αβαντάζ και μάλιστα, στο τελευταίο ημίωρο πέρασαν και οι Ντιέγκο Κόστα και Ποντένσε στο παιχνίδι. Οι «μπλε» έδειξαν κάποια πολύ μικρά σημάδια βελτίωσης, αλλά δεν ήταν αρκετά ώστε ν' αποφευχθεί η ήττα στην επαναφορά του Φράνκι στον πάγκο.

Τότεναμ – Μπράιτον 2-1

Η Τότεναμ δέχτηκε πίεση και αντίκρισε την αυτοπεποίθηση που διακατέχει φέτος την Μπράιτον. Και μπορεί ο Χέουνγκ – Μιν Σον με καταπληκτικό σουτ στο 11ο λεπτό να έβαλε μπροστά τους Λονδρέζους, με τον σκόρερ να γίνεται ο πρώτος Ασιάτης με 100 τέρματα στην Πρέμιερ Λιγκ, όμως, το σύνολο του Ντε Τζέρμπι παρέμεινε ψύχραιμο και αναζήτησε την απάντηση. Αυτή ήρθε με τρόπο που έκανε τον κόσμο των «σπιρουνιών», ν' απορεί, βλέποντας την άμυνα ν' αφήνει ανενόχλητο τον Ντανκ στο δεύτερο δοκάρι κι εκείνος με κεφαλιά να γράφει το 1-1 στο 34ο λεπτό.

Ευτυχώς για τον Γιορίς δεν έγινε κι εκείνος αιτία γι' ακόμα πιο ζόρικη κατάσταση όταν η μπάλα πέρασε κάτω απο το κορμί του στο 54' και κατέληξε στα δίχτυα, αφού τελικά υπήρχε χέρι στην κόντρα στον ΜακΆλιστερ, στο σουτ που επιχείρησε ο Γουέλμπεκ. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ που δεν μέτρησε για την Μπράιτον και μάλιστα για τον ίδιο λόγο στο ματς.

Και τα περιστατικά συνεχίστηκαν με αποβολές για Ντε Τζέρμπι και Στελίνι που πριν καν ακόμα την έναρξη του αγώνα είχαν ένταση μεταξύ τους! Ο κόσμος της Τότεναμ άρχισε να ζητά τον Ποτσετίνο φωνάζοντας ρυθμικά τ' όνομά του και ο Κέιν στο 79' με πολύ δυνατό σουτ όντας ανενόχλητος από τα όρια της περιοχής έγραψε το 2-1! Το αποτέλεσμα ήταν τρομερά άδικο για την Μπράιτον που ήταν ικανή για τη νίκη, αλλά μια απροσεξία που επέτρεψε στον Άγγλο στράικερ να βρεθεί ολομόναχος, κόστισε ακριβά.

Άστον Βίλα – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Η Φόρεστ με ... μόνιμο άγχος για το μέλλον της στην κατηγορία και φυσικά με την θέση του Στιβ Κούπερ επισφαλή, αφού ο Βαγγέλης Μαρινάκης απαίτησε άμεση διόρθωση πραγμάτων και αλλαγή της κατάστασης, επισκέφτηκε το Μπέρμιγχαμ για το ματς με την Βίλα. Το σύνολο του Έμερι έπρεπε κυρίως να προσέξει τις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, όχι όμως έκανε και κάτι ιδιαίτερο επιθετικά για να δώσει αφορμή στον κόσμο στο «Βίλα Παρκ» να ξεσηκωθεί. Τελικά αυτό συνέβη στο 47' με τον Τραορέ που είχε περάσει με αλλαγή στο πρώτο μέρος αντί του Μπέιλι.

Εκείνος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα, δεν έδιωξε κανείς και τελικά το πήρε πάνω του για να τελειώσει τη φάση με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Φόρεστ προσπαθούσε να παραμείνει στο παιχνίδι και να δείξει ότι δεν πετούσε λευκή πετσέτα, ωστόσο, η Βίλα θα ολοκλήρωνε την 4η διαδοχική νίκη της με το 2-0 χάρη σε ωραίο τσιμπηματάκι του Γουότκινς στις καθυστερήσεις. Με αυτό το αποτέλεσμα οι νεοφώτιστοι βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη, τη στιγμή που η Βίλα προσπέρασε την Μπρέντφορντ και βρέθηκε 6η!

Μπρέντφορντ – Νιούκαστλ 1-2

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ υποδεχόταν τη Νιούκαστλ στο «Κομιούνιτι» και φάνηκε αποφασισμένη να κάνει ό,τι χρειαστεί, προκειμένου να πάρει το πρώτο της τρίποντο μετά τις 15 Μαρτίου στην Premier League, μην έχοντας ηττηθεί εντός έδρας από τις 7 Ιανουαρίου και το 1-0 από τη Γουέστ Χαμ. Είχε όμως απέναντί της μία φοβερή Νιούκαστλ στο δεύτερο ημίχρονο!

Πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Στο 8ο λεπτό, ο Ιβάν Τόνεϊ άνοιξε το σκορ, αλλά ήταν εκτεθειμένος και ο VAR αντιλήφθηκε πως ο Μπότμαν δεν καλύπτει τον επιθετικό των «μελισσών». Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πέναλτι, αλλά ο Νικ Πόουπ αποτέλεσε τον πρώτο τερματοφύλακα στην ιστορία της Premier League που σταμάτησε εκτέλεσή του.

Η Νιούκαστλ ωστόσο δεν πατούσε καλά και ένα ανόητο μαρκάρισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, εντός περιοχής, «σήκωσε» και πάλι διαμαρτυρίες. Ο VAR έκανε ξανά την… παρέμβασή του, η εσχάτη των ποινών υποδείχθηκε και αυτή τη φορά ο Άγγλος δεν αστόχησε, για να κάνει το 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι «καρακάξες» έμοιαζαν βελτιωμένες και επιχείρησαν να αντιδράσουν άμεσα, με τους Γουίλσον και Γκόρντον να περνούν στο παιχνίδι. Τα κατάφεραν στο 55’, με τον Ζοέλινγκτον να χρίζεται σκόρερ με εντυπωσιακή, ατομική ενέργεια, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι.

Προτού καν η Μπρέντφορντ να αντιληφθεί πώς συνέβη αυτό, ο Ίσακ σκόραρε επτά λεπτά μετά με άψογο πλασέ εκτός περιοχής. Οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» εντελώς, το γκολ του Γουίλσον, για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, ακυρώθηκε, και το τελικό 2-1 σηματοδότησε την 5η συνεχόμενη νίκη της Νιούκαστλ, που παραμένει στην 3η θέση!

Λέστερ – Μπόρνμουθ 0-1

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η Λέστερ μετρούσε οκτώ διαδοχικά παιχνίδια δίχως να έχει «γευτεί» τη χαρά της νίκης και λίγες ώρες προτού επισημοποιηθεί η συμφωνία με τον Τζέσι Μαρτς, υποδεχόταν τη Μπόρνμουθ των δύο επικρατήσεων στα τέσσερα τελευταία.

Η «φόρμα» μεταξύ των δύο ομάδων έδειξε να παίζει τον δικό της ρόλο, καθώς ναι μεν τα «κεράσια» δεν ήταν ανώτερα, πλην όμως αποτελεσματικότερα, κατορθώνοντας να πανηγυρίσουν ένα σημαντικό αποτέλεσμα επί της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ», που δεν έχει κερδίσει στην έδρα της εδώ και δύο μήνες!

Το σκορ άνοιξε ο Μπίλινγκ στο 40ο λεπτό, ύστερα από «τραγικό» λάθος του Μάντισον. Αυτός γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω, σε σημείο που δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, ο φορ της Μπόρνμουθ μπήκε στην πορεία της μπάλας και «έγραψε» το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπόρνμουθ απώλεσε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, με τον Σολάνκε, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, για να ανέβουν οι φιλοξενούμενοι στην 15η θέση!

Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 0-1

Ο Ντέιβιντ Μόγιες γνώριζε πριν καν από την έναρξη της αναμέτρησης πως παίζει τα… ρέστα του για να παραμείνει στο «τιμόνι» της Γουέστ Χαμ και πως θα έπρεπε να πάρει το πρώτο «διπλό» της ομάδας στο «Κρέιβεν Κότατζ», ώστε να διατηρήσει τη θέση του.

Αυτό και έκανε, αν και χρειάστηκε αρκετή δόση τύχης. Τα «σφυριά» πήραν το προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ του Ριντ στο 23’, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και με τη νίκη τους ανέβηκαν στην 13η θέση, με 30 βαθμούς μετά από 29 αναμετρήσεις.