Πέρασε κι αυτό το τεστ η Άρσεναλ, τρομερές νίκες για Μπόρνμουθ και Πάλας, «θρίλερ» στο Μπράιτον!

Αν και δεν έπιασε την τρομερή απόδοση, η αποτελεσματική Άρσεναλ έφτασε μέχρι και το 4-1 κόντρα στην Λιντς στο «Έμιρεϊτς» για να επιστρέψει στο +8 από την Σίτι. Απίθανο ματς με φοβερή εξέλιξη στο Μπράιτον όπου οι «γλάροι» στο φινάλε έφτασαν στο 3-3 απέναντι στην Μπρέντφορντ στο... ντέρμπι Ευρώπης! Έκπληξη με «τρίποντο» για την Μπόρνμουθ απέναντι στην Φούλαμ (2-1), επιστροφή με νίκη στο 90' + 4' για τον Χότζον στην Πάλας (2-1 την Λέστερ), έσωσε βαθμό η Γουλβς (1-1 με Νότιγχαμ Φόρεστ).

Άρσεναλ – Λιντς 4-1

Η αλήθεια είναι πως αν κανείς δώσει βάση αποκλειστικά στο σκορ της αναμέτρησης, δίχως να έχει εικόνα στο πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο, το αποτέλεσμα… ξεγελά. Η Άρσεναλ δεν έπιασε ποτέ το «πικ» της απόδοσής της, η Λιντς ήταν απειλητική και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν τρομερά επηρεασμένοι από το γεγονός πως ο Μπουκάγιο Σάκα δεν βρισκόταν στην σύνθεσή τους, για πρώτη φορά μετά από 52 ματς στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, ο Γκαμπριέλ Ζεσούς ήταν αυτός που της έδωσε τη λύση. Ο Άαρον Ράμσντεϊλ κράτησε το «μηδέν» στις στιγμές του Κρίστενσεν στο πρώτο λεπτό και του Σινιστέρα, για να έρθει ο Βραζιλιάνος και να κερδίσει πέναλτι με μία απολύτως προσωπική ενέργεια.

Πέρασε δις τον Έιλινγκ, τον… ξάπλωσε στο έδαφος, ο τελευταίος τον βρήκε και ο Ζεσούς μετουσίωσε σε γκολ την ευκαιρία του από τη «λευκή» βούλα, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά μετά την 1η Οκτωβρίου.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ μπήκε στο δεύτερο μέρος για να απλοποιήσει την υπόθεση και τα κατάφερε μόλις 120 δευτερόλεπτα, αφότου ξεκίνησε η επανάληψη. Ο Μαρτινέλι βρήκε εξαιρετικά τον Γουάιτ στο 47’ και το δεύτερο γκολ του Άγγλου με τη φανέλα της ομάδας τους ήταν γεγονός.

Στο 55’ απλώς «σφραγίστηκε» πως η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα θα φτάσει εμφατικά στην 7η συνεχόμενη νίκη της. Μία ακόμη ασίστ του Τροσάρ, η 8η σε κανονική ροή παιχνιδιού, όντας πίσω μόνο από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε των 12, βρήκε τον Ζεσούς και αυτός σκόραρε για δεύτερη φορά στο ίδιο παιχνίδι, μόλις μετά την 2η αγωνιστική και το παιχνίδι με τη Λέστερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, αμφότερες προέβησαν σε διαχείριση, αλλά η Λιντς πήρε το ελάχιστο που έπρεπε από την συνάντηση, με τον Κρίστενσεν να σκοράρει με δόση τύχης, καθώς η μπάλα βρήκε στον Ζιντσένκο.

Όπως και στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας όμως, ο Γκρανίτ Τσάκα έμελλε να συμπεριληφθεί στον πίνακα των σκόρερ. «Μαγική» σέντρα του Έντεγκααρντ, άψογη εκτέλεση του Ελβετού και το σερί των «κανονιέρηδων» καλά κρατεί!

Μπράιτον – Μπρέντφορντ 3-3

Αποτελεί αναμφίβολα το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, τουλάχιστον ως στιγμής. Ένα ματς με απίθανο ρυθμό, τέσσερα γκολ σε μισή ώρα, τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και μία Μπρέντφορντ να αδυνατεί να διατηρήσει το προβάδισμά της σε τρεις περιπτώσεις!

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Οι «μέλισσες» ήταν αυτές που πήραν προβάδισμα μόλις στο 10ο λεπτό, από ασίστ του Γιένσεν στον Γιάνσον.

Σύντομα όμως, οι «γλάροι» βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, με… απίθανο τρόπο. Ασίστ για το γκολ του Μιτόμα στο 21ο λεπτό; Ο γκολκίπερ της Μπράιτον, ο Στιλ, που βρήκε τον Ιάπωνα στην πλάτη της άμυνας και αυτός εκτέλεσε πάνω από τον Ράγια με χαρακτηριστική ευκολία.

Προτού η Μπράιτον αντιληφθεί πως ισοφάρισε όμως, βρέθηκε ξανά να κυνηγά το σκορ, σε μία φάση που ξεκίνησε από πλάγιο. Ο Εμπουεμό βρήκε τον Τόνεϊ και αυτός έκανε εκ νέου το 2-1, για να έρθει ο Γουέλμπεκ και να ισοφαρίσει πριν καν φτάσουμε στο 30’.

Ο Άγγλος αξιοποίησε την ασίστ του Μαρτς και ισοφάρισε για δεύτερη φορά, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για να δώσει το έναυσμα στη Μπράιτον, να φτάσει σε μία ολική ανατροπή. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Πίνοκ έκανε το 3-2 στο 49’ και το μόνο που ήθελε η ομάδα του Τόμας Φρανκ ήταν να αντέξει μέχρι και το φινάλε.

Αυτό για να γίνει χρειάστηκε τις εκπληκτικές επεμβάσεις του Ράγια και την αστοχία των Μαρτς, Γκρος και ΜακΆλιστερ, όμως η Μπράιτον βρήκε εν τέλει ξανά απάντηση. Κέρδισε πέναλτι με την βοήθεια του VAR, ο ΜακΆλιστερ ευστόχησε και οι «γλάροι» διατηρούνται σε ευρωπαϊκή τροχιά, αρνούμενοι να ηττηθούν υπό πολύ δύσκολες συνθήκες.

Μπόρνμουθ – Φούλαμ 2-1

Η Φούλαμ μπορεί να μην είχε Μίτροβιτς και Γουίλιαν μετά τις αποβολές στο ματς του Κυπέλλου με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πριν από λίγο καιρό, όμως, έδειξε αρχικά πως φέτος πραγματικά απολαμβάνει την σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ. Και με ωραία εναλλαγή της μπάλας μέχρι να βρεθεί ο Αντρέας Περέιρα στο σωστό σημείο και να γίνει ο τελικός αποδέκτης, έγινε το 1-0 στο 16ο λεπτό, οι «cottagers» ήλεγχαν την κατάσταση στο πρώτο μέρος, όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδιάστηκαν.

Με απίθανο αριστερό σουτ στο «παραθυράκι» ο Ταβερνίερ πετυχαίνοντας ένα από τα γκολ της σεζόν έγραψε το 1-1 για την Μπόρνμουθ στο 50'. Το γκολ έδωσε φτερά στους «cherries» που στα... καπάκια έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ριμ να διώχνει πάνω στη γραμμή. Τελικά η ομάδα του Ο'Νιλ έφτασε στην τεράστια ανατροπή στο 78', με τον Σολάνκε απλά να πιέζει από την απόκρουση του πορτιέρε στο σουτ του Κρίστι και την άμυνα της Φούλαμ να τα κάνει μαντάρα για το 2-1 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα – έκπληξη!

Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 2-1

Η Πάλας με τον Ρόι Χότζον στην επιστροφή του στον πάγκο της ομάδας, έδειξε να έχει νέα πνοή και να μπορεί να κοντράρει την Λέστερ. Βέβαια, αυτό το ευνόησε και η κατάσταση που επικρατεί στην ομάδα του Ρότζερς, αν και στο 12ο λεπτό είχε δοκάρι με ωραία έμπνευση του Κρίστιανσεν.

Οι «αετοί» ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ήταν απειλητικοί, έλειπε το γκολ και οι μεγάλες φάσεις, όμως, η γενικότερη εικόνα των Λονδρέζων ήταν τέτοια που έδειχνε βελτίωση.

Κι όμως η ομάδα που προηγήθηκε ήταν η Λέστερ, με τον Ρικάρντο στο 55ο λεπτό με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής να «κεραυνοβολεί» τον Γκουαΐτα για το ανέλπιστο 1-0! Η Πάλας πήρε αυτό που άξιζε... στο πρώτο ημίχρονο και το κατάφερε με τον Έζε στο 59' να εκτελεί απευθείας φάουλ, την μπάλα να κοντράρει στο οριζόντιο δοκάρι, να χτυπάει στην πλάτη του Ίβερσεν και να καταλήγει στο βάθος της εστίας για το 1-1! Το ματς μπορούσε να πάρει οποιαδήποτε κατεύθυνση και τελικά... πήγε στους γηπεδούχους με τον Ματετά να «τρυπάει» την άμυνα στο 90' + 4' και να πλασάρει σωστά για το 2-1!

Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς 1-1

Με τα διάφορα δημοσιεύματα να έχουν πιέσει τρομερά τον Στιβ Κούπερ γι' αποτελέσματα που θα βοηθήσουν στην προσπάθεια επιβίωσης, η Νότιγχαμ Φόρεστ αν μη τι άλλο είχε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της. Κι αφού γλίτωσε το αυτογκόλ από τον Νιακατέ που έκανε τελευταίος επαφή με την μπάλα προτού αυτή σταματήσει στο δοκάρι στο 25ο λεπτό, ήρθε το προβάδισμα στο 39'. Οι Γκιμπς – Γουάιτ και Ντανίλο συνεργάστηκαν άψογα για να πετάξει ο τελευταίος την μπάλα προς τον Τζόνσον δεξιά κι αυτός να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Σα για το 1-0.

Η Φόρεστ πολύ θα ήθελε να βάλει το ματς... για ύπνο, όπως αναφέρουν και οι Άγγλοι για τέτοιες περιπτώσεις, όμως, το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν. Και με την Γουλβς ν' ανεβάζει στροφές και να φτάνει σε ποσοστά κατοχής της μπάλας μεγαλύτερα του 80%, θα αρκούσε μια στιγμή και μια ενέργεια για να κάνει τη διαφορά. Αυτή την έκανε ο Ποντένσε με ωραία ντρίμπλα και δεξί σουτ στο 84' για το 1-1 των «λύκων» στο City Ground!