Έφτιαξε σερί η Τσέλσι, τριάρα με ιστορικό Κέιν η Τότεναμ, σημαντική νίκη για Έβερτον

Τρίτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Τσέλσι με το 3-1 επί της Λέστερ. Ο Κέιν σκόραρε δις για την Τότεναμ (3-1 την Νότιγχαμ Φόρεστ) κι έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής στα χρονικά της Πρέμιερ με 20+ τέρματα σε 6 σεζόν στο πρωτάθλημα. Σημαντική νίκη (1-0) της Έβερτον απέναντι στην Μπρέντφορντ λίγο μετά τους βαθμούς που πήρε η Μπόρνμουθ, στο 2-2 το Λιντς – Μπράιτον.

Λέστερ – Τσέλσι 1-3

Η κατάσταση των δύο ομάδων ήταν τέτοια που η Τσέλσι έπρεπε και ήθελε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στο γήπεδο απέναντι στην Λέστερ. Και από νωρίς φρόντισε να προηγηθεί στο σκορ με ωραίο αριστερό σουτ του Τσίλγουελ για το 1-0, με τον Άγγλο φουλ μπακ να σκοράρει στο 11ο λεπτό απέναντι στην πρώην ομάδα του. Οι «αλεπούδες», βέβαια, θα έπρεπε από το 1ο λεπτό να έχουν μείνει με παίκτη λιγότερο μετά από τρομερό πάτημα του Ρικάρντο Περέιρα με τις τάπες στον αστράγαλο του Φέλιξ. Ωστόσο, δεν πήρε ούτε κάρτα!

Η Λέστερ είχε τον Μάντισον – ως συνήθως – να προσπαθεί είτε να σκοράρει είτε να φτιάξει κάτι για τους συμπαίκτες του και τα δοκάρια άρχισαν να... χορεύουν. Στο 24' ο Φέλιξ πρόλαβε την έξοδο του Γουόρντ αλλά η λόμπα δεν πήγε στα δίχτυα, ενώ, δυο λεπτά αργότερα, ο Ντούσμπερι – Χολ τράνταξε το δοκάρι του Κέπα. Οι «μπλε» πέτυχαν και δεύτερο γκολ, αλλά οι εξελίξεις θα ήταν... τρελές! Στο 34' ο Μούντρικ άνοιξε δεξιά για τον Λόφτους – Τσικ κι αυτός γύρισε αμέσως στην περιοχή για τον Φέλιξ που πλάσαρε για το 2-0, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Και στο 39' από δικό του λάθος ο Πάτσον Ντάκα με τρομερό αριστερό σουτ ισοφάρισε για την Λέστερ, από ασίστ με τακουνιά του Ρικάρντο Περέιρα που δεν θα έπρεπε καν να βρίσκεται στο ματς! Τελικά δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα ο Χάβερτς «κρέμασε» τον Γουόρντ, έκανε το 2-1, ο VAR επιβεβαίωσε πως δεν υπήρχε οφσάιντ και οι Λονδρέζοι βρέθηκαν ξανά μπροστά!

Η Λέστερ δεν δίσταζε να επιτεθεί. Δεν είναι ότι πως ο Κέπα δεν είχε δουλειά με τους Ιεανάτσο και Ντάκα να παραμονεύουν. Άλλωστε και το σκορ ήταν εύθραυστο και οι «αλεπούδες» καταλάβαιναν ότι μπορούσαν και ίσως έπρεπε να κυνηγήσουν την τύχη τους.

Ο Κόνορ Γκάλαχερ πάνω στη γραμμή έδιωξε ενστικτωδώς την προβολή του Σούταρ σε φάση που η άμυνα των «μπλε» ζορίστηκε, ο Μούντρικ στο 75' σκόραρε από υπέροχη κάθετη στο χώρο αλλά ήταν οφσάιντ, ενώ ο Βάρντι μπήκε σ' εκείνο το σημείο για να δυσκολέψει κι άλλο την άμυνα της Τσέλσι. Τελικά το ματς «καθάρισε» ο Κόβασιτς όταν στο 78' με απίστευτο βολέ στην κίνηση από ασίστ του Μούντρικ με το κεφάλι σκόραρε για το τελικό 3-1 στο King Power Stadium. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Φαές.

Τότεναμ  - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να αντιδράσει η Τότεναμ στον αποκλεισμό της από το Champions League, με τους Λονδρέζους να επικρατούν με χαρακτηριστική ευκολία της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-1, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χάρι Κέιν και Χέουνγκ Μιν Σον.

Η αλήθεια είναι πως η εξέλιξη της αναμέτρησης έγινε αντιληπτή από το πρώτο κιόλας τρίλεπτο, με τον Ριτσάρλισον να ανοίγει το σκορ στην πρώτη επίθεση της ομάδας του, αλλά τον VAR να του στερεί την ικανοποίηση να απαντήσει… άμεσα στις δηλώσεις του Αντόνιο Κόντε.

Ωστόσο, μπορεί το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου στην Premier League να μην ήταν γεγονός, όμως ο Χάρι Κέιν ανέλαβε να «ξεμπλοκάρει» την ομάδα του από νωρίς. Στο 19ο λεπτό βρήκε δίχτυα για 19η φορά φέτος, με το κεφάλι, μετουσιώνοντας σε ασίστ την σέντρα του Πέδρο Πόρο.

Ακολούθησε το 20ο του γκολ σε επίπεδο Premier League για φέτος, με τον Άγγλο να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, φτάνοντας σε έναν αριθμό – ορόσημο, για 6η συνεχόμενη σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα, ήταν δεδομένο πως οι φιλοξενούμενοι του Στιβ Κούπερ θα επιχειρήσουν να αντιδράσουν, βγήκαν μπροστά στο δεύτερο μέρος, αλλά ακριβώς για αυτόν τον λόγο τιμωρήθηκαν.

Ο Ριτσάρλισον δεν χρίστηκε σκόρερ εν τέλει, αλλά κατέγραψε την πρώτη του ασίστ στην σεζόν, με τον Σον να ανεβάζει το δείκτη του σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ώστε να φτάσει στο +6 το σύνολο του Αντόνιο Κόντε έναντι της Λίβερπουλ, στη «μάχη» της τετράδας.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κούπερ ήταν να μειώσει με τον Γουόραλ στο 81’, μετά από δύο εκπληκτικές επεμβάσεις του Φόρστερ, σε προσπάθειες των Οριέ και Ντένις, οι οποίες «τρίτωσαν» με την απόκρουση πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, στην εκτέλεση του Αγιού.

Λιντς – Μπράιτον 2-2

Ήταν ανώτερη, προσπάθησε πολύ, αλλά δεν τα κατάφερε η Μπράιτον, η οποία έχασε τεράστια ευκαιρία για να βρεθεί εκείνη στην 7η θέση της βαθμολογίας, καθώς προηγήθηκε δις και ισοφαρίστηκε άλλες τόσες φορές από τη Λιντς.

Πώς φτάσαμε στο τελικό 2-2; Η φιλοξενούμενη πατούσε καλύτερα από το ξεκίνημα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το προβάδισμα στο 33ο λεπτό, με τον ΜακΆλιστερ να μετουσιώνει σε γκολ την ασίστ του Μιτόμα με το κεφάλι.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Λιντς είχε απάντηση με τον Μπάμφορντ, ο οποίος έδωσε τη λύση με σουτ εκτός περιοχής, που κόντραρε και πάνω στον Ντανκ.

Και πάλι όμως, με την έναρξη της επανάληψης, η φιλοξενούμενη έμοιαζε πως είναι ανώτερη και εν τέλει είδε την υπεροχή της να ανταμείβεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η Μπράιτον ανέκτησε το προβάδισμα με το γκολ του Μαρτς, (κατοχυρώθηκε ως αυτογκόλ του Χάρισον) σε μία φάση που και πάλι ξεκίνησε από τον Μιτόμα, αλλά ούτε τώρα μπόρεσε να πάρει αυτό που της άξιζε.

Ο Χάρισον ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ στο 78’ και το τελικό αποτέλεσμα σηματοδοτεί την 2η ισοπαλία διαδοχικά μεταξύ τους, με αμφότερες πάντως να μην αισθάνονται ικανοποιημένες… δικαιολογημένα.

Έβερτον – Μπρέντφορντ 1-0

Βγάζοντας πείσμα και ενέργεια για αντίδραση μετά την τεράστια νίκη της Μπόρνμουθ, αφού είναι μια από τις μεγάλες αντιπάλους της για την επιβίωση, η Έβερτον άρπαξε την Μπρέντφορντ από τον λαιμό και στο 35ο δευτερόλεπτο το αριστερό σουτ του ΜακΝιλ πήγε στα δίχτυα για το 1-0! Τα «ζαχαρωτά» είχαν την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στους αντιπάλους τους, με τον Ντάις να μη σταματά ούτε λεπτό να φωνάζει από τον πάγκο και να δίνει οδηγίες. Οι γηπεδούχοι στο «Γκούντισον Παρκ» είχαν το πάνω χέρι και την ψυχολογία στο παιχνίδι, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη στο 43'. Από την απομάκρυνση του Πίνοκ η μπάλα απλά χτύπησε στον Γκρέι και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, αλλά υπήρξε χέρι κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Η Μπρέντφορντ στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε στο γήπεδο για να βρει απαντηση στο γκολ που είχε δεχθεί προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και η αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του Τόμας Φρανκ ήταν ικανοποιητική για τον κόουτς της. Εκείνος έκανε κινήσεις από τον πάγκο για να βοηθήσει τη διατήρηση του μομέντουμ, η Έβερτον δεν μπορούσε καν να βγει από το μισό της γήπεδο για να τολμήσει να ισορροπήσει την κατοχή και τους χώρους όπου εξελισσόταν το ματς, αλλά το σύνολο του Ντάις πήρε αυτό που διακαώς ήθελε.